Gündem

Kargo çalışanı Covid-19 yüzünden öldü! Kargodan corona virüsü bulaşır mı?

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde H.K isimli bir kargo çalışanının corona virüsü nedeniyle öldüğü öğrenildi. Doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamayan çalışan ailesinin katıldığı tören ile son yolculuğuna uğurlandı. Peki, kargodan Covid-19 bulaşır mı?

Dünya genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü salgınında bazı mesleklerdeki vatandaşlar risk altında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. Yoğun insan teması nedeniyle kargo şirketlerinin çalışanları da bunlardan biri. Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki bir kargo şirketinde görevli olan H.K isimli vatandaşın corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Covid-19 test sonucu pozitif çıkan çalışan doktorların yoğun müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Bu olay “Kargodan corona virüsü bulaşır mı ?” sorusunu yeniden gündeme getirdi. Peki kargodan corona virüsü bulaşır mı?

Eve gelen paket en az 3 gün açılmamalı

Özellikle corona virüsü salgını sırasında online alışverişlerin artmasıyla kargo şirket çalışanlarının da işleri arttı. Türkiye’de sık sık kargolardan virüs bulaşıp bulaşmayacağı konusu tartışılırken, İngiltere’nin Bath, Bristol ve Southampton üniversiteleri tarafından yapılan ortak araştırma sonucu tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. Kargo yoluyla eve gelen paketlerin en az üç gün boyunca açılmaması gerektiği ifade edilen araştırmada, corona virüsün bu tip yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabildiği açıklandı.

Uzmanlar konu hakkında, “Teslim edilen ürün, üç gün boyunca ayrı bir dolapta ya da dışarıda bekletildiğinde virüs ölmüş olur. Bu sayede risk en düşük seviyeye indirilir. Eğer üç gün, kullanacağınız ürün için mümkün değilse, yapabildiğiniz en uzun süre bile riski düşürmede etken olacaktır” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler