Gündem

Kasım ve Aralık ayında yeni corona virüsü yasakları uygulanacak!

Corona virüsü vaka sayısında artış yaşanmaya devam ediliyor. Bu kapsamda önümüzdeki hafta yapılacak Bilim Kurulu toplantısında yeni kararlar alınması bekleniyor. Durum hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Türkiye‘nin Kasım ve Aralık ayını bir dizi yeni önlemle geçireceği ifade ediyorlar. İşte önümüzdeki günlerde alınması beklenen yeni tedbir kararları…

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınında Türkiye’de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bu nedenle illerden yeni tedbir kararı açıklaması yapılıyor. Yurt geneli tedbir kararı için ise önümüzdeki hafta yapılacak Bilim Kurulu toplantısı bekleniyor. Toplantıda Türkiye’nin salgında son durumu ve yeni corona virüsü tedbirleri değerlendirilecek.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, Türkiye’nin kasım ve aralık ayını bir dizi yeni önlemle geçireceği belirtiliyor. Peki, hangi kısıtlamalar devreye sokulacak?

Hangi kısıtlamalar uygulanacak?

Yapılan toplantılarda, İstanbul ve Marmara bölgesi illeri başta olmak üzere büyükşehirlere yönelik yeni kararlar alınması planlandı.

Önümüzdeki çarşamba günü yapılacak bilim kurulu toplantısından sonra yeni yasaklar açıklanacak. Sorunun özellikle, kapalı mekanlarda “toplu buluşmadan” kaynaklandığı ifade ediliyor.

İllerde, apartmanlar ve sitelerin bahçelerindeki toplanma alanlarına yasak getirilmesi, bunun denetiminin apartman ve site yönetimlerine verilmesi planlanıyor.

Köy konakları da bu çerçevede değerlendirilecek ve muhtarın sorumluluğunda toplanılması yasaklanacak. Daha sonraki aşama Büyükşehirlerdeki vaka sayısındaki ciddi artış nedeniyle, gerekli olması durumunda haftasonu sokağa çıkma yasağı da dahil “kesmelere” başvurulabileceği, ancak bunun daha sonraki aşamada gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Şehirlerarası seyahat yasağı da son aşamada başvurulacak önlemler arasında sıralanıyor. Uzmanlar “Salgınla mücadele dinamik bir süreç, gelişmelere bakarak yeni kararlar alınabilir. Buna aç-kapa taktiği diyoruz” dediler.
Toplantılara katılan uzmanlara göre Corona virüs, tüm dünyada ilk dalgadan daha fazla bir yayılım ve bulaştırıcılık gösteriyor.

Ölüm oranları ilk dönemki kadar yüksek değil ama, bulaşma çok fazla. Avrupa ülkelerindeki yayılım hızı, aynı bantta olan Türkiye’yi de etkileyecek.

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanığı’nın resmi internet sayfasından yayınladığı corona virüsü tablosuna göre, Türkiye’de yapılan 112 bin 215 test sonucunda 2 bin 17 yeni vaka tespit edildi. Bin 297 kişi hastalıktan kurtuldu. 72 kişi ise Covid-19 nedeniyle vefat etti.

İlgili Makaleler