Gündem

Kelle paçayla virüsten korunduğunu düşünenlere uyarı geldi!

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı, Türkiye’de artan corona virüsü vakaları sonrası kelle paça ve ciğer satışlarında artış yaşandığını söyledi. Vekil Yardımcı, corona virüsüne karşı tedbirli olunması gerektiğine değinerek, “Sağlıklı beslenerek koronavirüse karşı savaş verelim. 'Ben kelle paça yedim, bir şey olmaz.' demeyin sakın. “ uyarısında bulundu.

Çin Wuhan’da bir hayvan pazarından tüm dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’ye sıçradı. Ülkemizde vakaların tespitiyle birlikte bazı uzmanlardan corona virüsüne karşı bağışıklığı günlendirmek için, kelle paça çorbası önerisinde bulunuldu. Bağışıklığını güçlendirmek isteyen vatandaşlar tarafından kelle paça ve ciğere talep arttı. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, “Koronavirüsten sonra kelle paça ve ciğer satışlarında çok artış oldu. Lokantaların yanı sıra vatandaşımız da çok talep ediyor. Kendimiz de evde yapıyoruz. İçine bazen beyin, işkembe de katılıyor.” Açıklamasında bulundu.

Devletin aldığı tedbirlere uyalım

Kelle Paçanın bağışıklığı güçlendirdiğini söyleyen yardımcı yine de tedbirli olmak gerektiğini bildirerek, “Kelle paça eklemlere, soğuk algınlığına iyi geliyor, bağışıklık sistemini destekliyor. Sağlıklı beslenerek koronavirüse karşı savaş verelim. ‘Ben kelle paça yedim, bir şey olmaz.’ demeyin sakın. Devletimizin aldığı tüm tedbirlere uyalım. İnsan sağlığı çok önemli.” ifadelerini kullandı.

İki haftada bir tüketebilirsiniz

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta ise kelle paçanın aşırı tüketilmesinin zararlı olabileceğini açıkladı. Usta, “Kelle paça zorunlu tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor ama aşırı tüketmemek gerekiyor. İki haftada bir tüketebilirsiniz. Kendini güçlü hissediyorsun, gün boyu tok tutuyor. Bu da vücuda çok faydalı olduğunu gösteriyor. ”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir