Ekonomi

Keşfedilen Doğalgaz Rezervi Ne Kadar Ediyor ? Bakan Dönmez Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün canlı yayında, Türkiye'nin Karadeniz'de doğalgaz rezervi bulunduğunu belirtmişti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise bir açıklama yaptı ve bu rezervin değerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün çok önemli açıklamalarda bulundu ve Türkiye’nin Karadeniz’de doğalgaz rezervi bulduğunu belirtti. Bu konu hakkında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez açıklamalarında bu rezervin bedelini belirtti.

Konu ile ilgili olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamalarında Karadeniz’de keşfedilen gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olacağını ifade etti.

GELECEĞE DÖNÜK TAHMİN ZOR

Bu konuya ilişkin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Potansiyeli en yüksek bölgede ilk sondajımızı yaptık. Farklı alanlarda da sismik çalışmalarımızı yapacağız. Bize yakın sahalarda keşifler oldu ama miktar düşüktü. Hedefimiz açıklanan rakamın yukarı yönlü revizesi.

BEDELİ 65 MİLYAR DOLAR

Yeni kaynak bulamazsak bile bu gaz 7-8 yıllık ihtiyacı karşılar. Gaz ve petrol fiyatlarını bilmeden geleceğe dönük bir tahmin zor olacaktır.

Geriye dönük hesaplandığında gazın değeri 65 milyar dolar. Vatandaşların kullanacağı doğalgaz, ithal ettiğimiz gaza göre daha ekonomik olacak.

Bundan sonraki işlerimiz, sondaj ve sismik faaliyetlerimizi kendi imkanlarımızla yapacağız.”

İlgili Makaleler