Ekonomi

Kıdem Tazminatında Yeni Gelişme! Gözler Temmuz Ayında!

Bir çalışanın kıdem tazminatına hak kazanmanın en önemli koşulu kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkarılmış olmasıdır. Ayrıca en az 1 yıl çalışmayı zorunlu kılıyor. Bu koşula evlilik, askerlik ve emeklilik dahil olmuyor. Çalışanların kıdem tazminatı hakkı Temmuz ayında 8.000 TL’ dan daha fazla olacak. Kıdem tazminatı hesabı son alınan brüt ücret üzerinden yapılıyor. Bu bürüt ücrete yıl içindi alınan düzenli ödemelerde dahil edilebiliyor. Böylece giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor.

5 Temmuz 2021′ de açıklanacak enflasyon oranı ile birlikte Ocak ayından bu yana geçen 6 aylık enflasyon da belirlenmiş olacak. Bu enflasyonun yüzde 3’lük toplu sözleşme zammını geçmesi durumunda fark oluşacak ve bu fark memurlara ve memur emeklilerine ödenecek.

Kıdem tazminatının bir üst sınırı bulunuyor. Buna kıdem tazminatı tavanı deniliyor. 1475 sayılı İş Kanunun 14’üncü maddesinde “Kıdem tazminatının yıllık miktarı, Devlet Memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna 5434 sayılı T.C. emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesi geçemez.” hükmü bulunmaktadır.

Her Yıl Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan kıdem tazminatında son yapılan artışla birlikte Temmuz ayına kadar uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7.638,96 TL olmuştu. Ancak brüt maaşı 10 bin lira olan bir çalışanın kıdem tazminatı için uygulanacak brüt maaş turanı 7.6328,96 TL olacaktır. Temmuz’dan sonra ayrılacak bir çalışan bu noktada daha yüksek kıdem tazminatı alabilecektir.

İlgili Makaleler