Sağlık

Kilo Veremiyorsanız Temel Nedeni O Besini Tüketmeniz Olabilir! Obeziteye Sebep Oluyor; Mutfağınıza Bile Sokmayın! WebMD Açıkladı; O Besin…

Bir süredir yapılan araştırmalar, özellikle sağlıklı bir insan vücudu için beslenmenin her şeyden daha önce geldiğini gösteriyor. Kanserden obeziteye kadar pek çok hastalığa zemin hazırlayan düzensin ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, özellikle 10 yılın üzerinde kişilerin yaşamı için ciddi bir risk haline dönüşüyor. Dünyaca ünlü sağlık yayınlarından biri olan WebMD ise, beslenmede asla yer almaması gereken besini açıklamış bulunuyor.

Tek başına vücudu hantallaştırmasının yanı sıra pek çok hastalığın da temel nedeni olan fazla kiloların yol açtığı obezeti, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkıyor. Konuyla ilgili derinlemesine bir araştırma yapmış olan WebMD, özellikle şeker ve yapay tatlandırıcıların alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan bile daha çok vücuda zarar verdiğini açıklamış bulunuyor. Özellikle obezite ile doğrudan ilişkili olan bu besinler, ilerleyen dönemlerde karaciğerde yağlanmaya da neden oluyor.

Rafine Şeker; Önce Obezite, Ardından İse Karaciğer Yağlanması Yapıyor

Fazla kiloların insan vücudunda sadece obeziteye yol açmadığı çok uzun yıllardır biliniyor. Obezite ile başlayan süreç, pek çok hastalığın habercisi iken; bunların en tehlikelilerinden biri de karaciğer yağlanmaları oluyor. Yağlı karaciğer hastalığı veya NASH olarak bilinen bu hastalık hiçbir belirti göstermediği için çok daha sinsi bir şekilde vücutta ilerliyor. Bazı kişilerde halsizlik, iyi hissetmeme, karnın sağ üst kısmında huzursuzluk, dolgunluk veya hafif bir ağrıya yol açabilen karaciğer yağlanması çok nadiren belirtiler ile ortaya çıkıyor. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalar ise, karaciğer hastalığının ana sebeplerinden biri olan alkole eş değer sakınca oluşturan faktörün yapay tatlandırıcılar ve fruktoz içerikli ürünler olduğunu ortaya koymuş biliniyor. Uzun zamandır rafine şekerlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen uzmanlar, özellikle karaciğer yağlanmasını önlemek için rafine şekerin beslenmeden çıkarılmasını öneriyor.

WebMD Açıkladı: “Rafine Şekerden Uzak Durun”

Gazlı içeceklerden hamur işlerine kadar pek çok ürünün içerisinde rafine şeker bulunuyor. Rafine şekerin zararları çok uzun zamandır bilinse de özellikle yapılan son araştırmalar bu zararları daha net bir biçimde gözler önüne seriyor. Konuyu yayınlarına taşıyan WebMD ise, rafine şeker ile ilgili; “Çok fazla şeker tüketmek sadece dişleriniz için kötü değil. Karaciğerinize de zarar verebilir. Organ, yağ yapmak için fruktoz adı verilen bir tür şeker kullanır. Çok fazla rafine şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, karaciğer hastalığına yol açabilecek yağ birikimine neden olur. Bazı araştırmalar, aşırı kilolu olmasanız bile şekerin karaciğere alkol kadar zarar verebileceğini gösteriyor” ifadelerini kullanıyor.

İlgili Makaleler