Sağlık

Kilo Vermenin Formülü Açıklandı; Bu 7 Basit Adım Yaza Sizi Fit Görüntüyle Sokacak! Sağlıklı Bir Kilo Vermek İçin Her Şeyden Önce…

Yaz aylarının geldiği şu günlerde herkesin en büyük problemlerinden biri de soğuk ki günlerinin hantallığının bıraktığı fazla kilolar oluyor. Uzmanlar ise, pek çok diyet yapılmasına karşın verilemeyen kilolarda yanlış giden şeylere dikkat çeken açıklamaların da içerdiği kilo vermenin 7 basit adımını açıklamış bulunuyor.

Özellikle bikini ve mayo gibi kıyafetlerin fazla kiloları ortaya çıkarması, herkesin yaz aylarında daha fit görünme isteğinin artmasına neden oluyor. Doğru kilo vermenin yöntemlerini açıklamış olan uzmanlar, her şeyden önce kilo verme çabasının bir kenara bırakarak, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının edinmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Doğru Kilo Vermenin İlk Adımı Kilo Verme Çabasından Vazgeçmek

Tahmin ettiğinizden çok daha güçlü olan insan beyni, psikolojik baskıları oldukça kolay algılıyor. Uzmanlar ise, sürekli olarak bir kilo verme çabası olan insanların kendi üzerinde baskı yaratması nedeniyle diğer insanlara göre daha zor kilo verdiğini gösteren araştırmalara imza atmış bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı bir kilo vermenin temel adımı bu çabadan vazgeçmek ve sağlıklı ile düzenli beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmek oluyor. Bunun yanı sıra uzmanlara göre, sağlıklı beslenmek doyumu daha çabuk getirdiği için kilo almayı önlüyor. Dolayısıyla kalori sayarken, yenilen sağlıklı besinler yerine alınan zararlı besinlerin kalorisini saymakta fayda bulunuyor. Zira uzmanlar kalori sayma işinin doğru anlaşılmasının beslenmede büyük bir farkındalık yaratacağını savunuyor. Doğru bir şekilde kilo vermenin elbette herkesçe tahmin edilen adımı su içmek oluyor. Temelde vücuttaki ödemi attırmak için de oldukça etkili olan su, metabolizmayı harekete geçiren bir içecek olarak biliniyor. Günde en az 8 bardak su içmek, uzmanlara göre kilo vermeyi hızlandırıyor.

Protein ve Lif Ağırlıklı Beslenmek Oldukça Önemli

Tüketileni kasa dönüştürmek için beslenmenin dengeli ve sağlıklı olduğu kadar protein ağırlıklı da olması gerekiyor. Bu nedenle beslenme programlarına muhakkak protein eklemek ve dengeli bir biçimde protein tüketmek gerekiyor. Sağlıklı bir kilo vermenin beşinci adımında ise lifler yer alıyor. Lifli besinler tokluk süresini uzattığı için aşırı yemek yeme alışkanlığından sizi kurtarıyor. Sağlıklı bir kilo vermek için yenilen şeyin farkında olmak da uzmanlarca önem arz ediyor. Yenilenleri takip etmek, beslenme listesini dengelemek açısından önemli görülüyor. Sağlıklı bir kilo vermenin son adımında ise, sağlıklı atıştırmalıklar yer alıyor. Özellikle düzenli öğünler ile beslenmeyen kişiler, kahvaltı ve akşam yemeği arasında atıştırmalar yapıyor. Böyle bir düzeniniz olması halindeyse mutfağınızda hep sağlıklı ve az kalorili atıştırmalıklar bulundurmanızda fayda bulunuyor.

İlgili Makaleler