Genel

Kirada Olanları Çok Zor Bir Ay Bekliyor! TÜİK, Nisan Ayı Kira Artış Oranını Açıkladı! Bu Ay Tamı Tamına Yüzde…

Her ayın üçünde kira artış oranı ve enflasyon rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte nisan ayı kira artış oranını da açıkladı. Bu ay kirasını zam alacak olan vatandaşları oldukça yakından ilgilendiren bu rakam, geçtiğimiz ayları ardında bırakarak, rekorunu bir kez daha tazeledi.

Şubat ayının enflasyonun rakamlarını 3 Mart günü açıklayan TÜİK, mart ayı enflasyonun rakamlarını ise, ayın üçünün pazar gününe denk gelmesi nedeniyle 4 Nisan 2022 Pazartesi günü kamuoyu ile paylaştı. Gıda fiyatları artış oranında kira artış oranına kadar tüm kalemlerde araştırmaların ve hesaplamalarını yapan TÜİK, son dönemlerin en yüksek kira artış oranını hesapladı.

Kira Artış Oranı Nisan Ayında Da Rekor Tazeledi

Nisan ayı kira artış oranı da Mart ayının geride kalmasının hemen ardından belli oldu. Haftanın ilk pazartesi günü enflasyon ve kira artış oranını açıklayan TÜİK, 2022 Mart ayının enflasyon rakamlarını duyurdu. 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanırken; TÜFE’nin nisan ayı için verdiği değer TÜİK’e göre yüzde 29,88 oldu. 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,46 oranında yükselen TÜFE rakamları; bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,81 zam ile vatandaşın karşısına çıktı. Bir önceki yılın aynı ayına göre de artış gösteren TÜFE rakamları bir yıllık orana göreyse yüzde 61,14 olarak artış gösterdi. Bunun aylık ortalaması ise, yüzde 29,98 olarak kira artış oranını belirledi.

1.000 TL Kirası Olana 298,8 TL Zam Geldi

Kira artış oranı bir mülk sahibinin yasal olarak artırabileceği kirayı ifade ediyor. Bu bağlamda Nisan ayında TÜİK tarafından yüzde 29,98 olarak açıklanmış olan kira artış oranı 1.000 TL’lik bir kira için 298,8 TL’lik bir zam yapıyor. Bu bağlamda zamlı kirası 1.298,8 TL’ye çıkacak olan bir vatandaş, son dönemlerin en yüksek kira artış oranında zam almış oluyor. Öte yandan mülk sahiplerinin kira artış oranına uyma zorunluluğu bulunmuyor. Kira artış oranı sadece bir mülk sahibinin kiraya yapabileceği en yüksek zam olarak hesaplanıyor.

İlgili Makaleler