Gündem

Kırgızistan biletli etkinlik alanları için şarkıcıları kısıtlayıcı kanun çıkardı: O tarihten sonra playback kayıtla gösteri yapılamayacak!

Bu kadarı beklenmiyordu ancak bu da oldu. 21. yüzyılda Kırgızistan tarafından alınan bu yeni karar sonrası sanat camiası şokta. Şaşkınlık verici olan bu gelişme Kırgızistan’ın ses sanatçılarını da ayaklandırdı. Devlet kurumlarında ses sanatçılığı yapanların canlı olarak şarkıyı söylemesi zorunluluğu resmen başlatıldı.

Kırgızistan Bakanı Maksutov alınan bu kararın tek tek denetleneceğinin altını çiziyor. 1 Ocak itibari ile Kırgızistan’da yasal olarak yürürlüğe giriyor. Kültürel etkinliklerde özellikle halkın dahil olduğu alanlarda şarkıcıların daha önceden seslerinin kaydedilip canlı olarak söylüyormuş gibi gösterilmesi yasaklanmış olundu.

PLAYBACK YASAĞI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Dünyayı şaşırtan o gelişme playback yapmanın yasaklanması ile ilgiliydi. Kırgızistan kültür, spor, gençlik politikası Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile şarkıcıların playback yapmasına yasak getirildi. Bu yasak 1 Ocak itibariyle geçerli olup kurumlar tek tek denetlenecek.

Alınan bu karar devletin bünyesinde kurulmuş kültür merkezleri, eğitim kurumları, spor, sinema, tiyatro, konser salonları, kulüp, kütüphaneler, açık kültürel etkinlik alanları ve müzeler için geçerli olacaktır.

KURALI AŞAN NE CEZA ALACAK?

Ülkedeki sanatçılar üzerinde şok etkisi yaratan bu karar sonrası Bakan Maksutov bunu kararı es geçmek isteyecek olanlar için de tek tek denetleneceğini ifade etti. Eğer bu yasağı delici hareketlerde bulunulursa yapılan organizasyona ortam sunacak kuruluşun hesap vermesi gerekecek. Kırgızistan Kültür Bakanlığının gazetecilere ve basın servisleri ile yaptığı görüşmede bu kararındaki ciddiyeti de fark ediliyordu. Alınan karar kültür ve spor bakanı Altınbek Maksutov desteği ile de imzalanarak resmen yürürlüğe girdi.

Yapılacak herhangi bir kural ihlali sonrasında maddi ya da manevi ne tür bir ceza verileceğine dair net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Alınan bu karar aslında 2021 yılının Şubat ayında yine aynı bakanlık tarafından konser organizasyonlarında ortaya konacak performansın canlı mı olacağı ya da playback mi olacağının seyirciye önceden bildirilmesine yönelik bir uygulamaydı. Aradan geçen 2 yılın ardından bu hamle bir önceki kararın daha geliştirilmiş ve üst versiyonu olarak kayıtlara geçti.

İlgili Makaleler