Ekonomi

Kış Mevsimi Başladı! Doğal Gaz Faturaları Geliyor! Maddi İmkanı Olmayanlara Devlet Desteği!

Kış mevsimi geldi. Devlet tarafından yapılan açıklamaya göre doğalgaz faturasını ödeyemeyecek vatandaşlar söz konusu yardım içine-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyaç sahibi hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedelsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımına 18 yaş üstü bireyler başvuruda bulunabiliyor. Peki kime nasıl yardım yapılıyor?

Kimlere yardım yapılır?

3294 sayılı Kanun kapsamındaki sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi haneler ile sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler yardıma başvuru yapabiliyor.
Hanelere dağıtılacak kömür miktarı bölgenin iklim koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenmektedir.

Kış ayları öncesinde, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen sevkiyat programına göre teslimatlar gerçekleştirilmektedir.

Vatandaşlar yakacak yardımı ve diğer sosyal yardımları için başvuru işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler.

İlgili Makaleler