GündemKamu Haberleri

Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı uzatıldı! İşte yeni tarihler

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle devreye alınan Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı uzatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk uzatma kararına ilişkin olarak, “Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” ifadelerini kullandı. Uzatma kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Corona virüsü salgını Türkiye’de etkili olmaya devam ediyor. Günlük vaka sayısının 2 bin üzerinde seyretmesi nedeniyle yeni tedbir kararları alınıyor. Bu kapsamda Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağı uzatıldı. Bakan Selçuk uzatma kararına ilişkin resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, , “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı” ifadelerini kullandı.

Resmi Gazete’de kısa çalışma ödeneği hakkında karar şu ifadeler ile yer aldı:

Madde 1-(1) 25/08/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23 üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma ödeneğine başvurmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanunun ek 2 inci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29/6/2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen esaslar çerçevesinde ve 30/8/2020 tarihli ve 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan iki aylık süreden sonra başlamak üzere iki ay uzatılmıştır.

İşten Çıkarma yasağı hakkında karar:

22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen sürelerin 17/11/2020 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına, mezkür Kanununun geçici 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.

İlgili Makaleler