Ekonomi

Kısa Çalışma Ödeneğinde Bugün Son Gün! Yarından İtibaren…

Ülkemizde koronavirüs sebebiyle kısa çalışma ödeneği ilk olarak 26 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girmişti. Kısa çalışma ödeneğinden başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son 3 yılda 450 gün süreyle prim ödemiş olan herkes yararlandı. Ancak kısa çalışma ödeneğinde bugün son gün. Yeni normalleşme kapsamında 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı kaldırılıyor. İş verenlerin lehine olan kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmak yerine ücretsiz izin sisteminin kaldırılmasının ardından neler olacak?

Pandemi kısıtlaması döneminde 661 milyar liralık yapılan yardımlardan en önemlisi olan ve zor durumda olan vatandaşa biraz olsun iyi gelen kısa çalışma ödeneğinde sona gelindi. Maaşlarını devletten alan çalışanlar artık normal mesai sistemine geçecek. 45 saatlik yasal çalışma süresi uygulanacak ve çalışanların maaşlar işverenler tarafından yatırılacak.

Bugün itibariyle yapılacak işten çıkartmalar yine iş kanunun ilgili hükümleri gereğince yapılacak sebepsiz çıkışlarda çalışanlara tazminatları ödenecek. Ancak fesih yasağı kalmasına rağmen ilave istihdama getirilen kredi ve prim teşvikleri devam edecek.

30 Haziran itibariyle fesih yasağı ve dolayısıyla tek taraflı ücretsiz izne gönderme hakkı ortadan kalkacak.  Yarın itibariyle artık normal çalışma düzenine geçilecek.

  • Kısa çalışma bitiminde normal çalışmaya ve mesai başlayacak.
  • Primleri 1 ay için 30 gün üzerinden yatırılır.
  • Maaşını işverenden ve sözleşmesinde yazan miktar üzerinden tam alır.

İlgili Makaleler