İmaj kişinin diğer insanların zihninde bıraktığı izlenimdir. İnsanlar kişisel imajlarını  iyileştirmek için borç içinde de olsalar ellerinden geleni yaparlar. Marka giyinir, pahalı arabalar, güzel ama kredili evler alırlar. Çünkü insanlar için imaj çok önemlidir. İnsanlar sizinle konuşana kadar kişisel imajınızla ilgilenir. Kıyafetlerinizle karşılanırsınız.

Çalışılan masanın dağınık olması ben plansız bir adamım imajını verir. Telefon preztijdir. Kişinin telefonunu asistanının açması önemli bir kişi imajını verir. Kişinin taşıdığı çanta ne kadar şık  ince ve şifreliyse o kişinin önemi o derece artar. Taşınılan çantanın  yanda ve vücuda değmeyecek şekilde açılması kendine güvenin, dizde açılması ise tedirgin kişiliğin ifadesidir.Bacak bacak üstüne atıldığında üsteki ayağın ucu ilgi gösterilen kişiyi gösterir. Kişinin sigaranin dumanını yukarıya üflemesi olumlu aşağıya üflemesi olumsuz ruh halini yansıtır.Statüsü yüksek insanlar zamanlarının hep kısıtlı olduğunu göstererek değerli adam imajı vermeye çalışırlar.

Sözsüz iletişimde beden hareketleri kadar renkler de  önemli bir etkiye sahiptir.  Renkler tüm canlıların  dünyasında önemli bir iletişim aracı, anlamlandırılmış sembollerdir. Nasıl hissediyorsak o renkleri seçeriz ve o renklere uygun davranış kalıpları geliştiririz. Kıyafetlerimizde, arabalarımızda, aksesuarlarımızda ve yaşadığımız mekanlarda seçtiğimiz renkler bizi ve kişiliğimizi yansıtır. Seçtiğimiz renkler bizi bizden önce anlatır. Kışın havaların kapalı olmasından dolayı insanlarda depresyona girme oranı yüksektir. Yazın rengarenk durum insanları daha neşeli bir ruh haline  dönüştürür.

Bu bağlamda renkleri tek tek irdeleyecek olursak;

Kırmızı :  İnsana mutluluk hissi verir, çalışkanlığı teşvik eder. Bir yerde hareket olması isteniyorsa kırmızı renk tercih edilmelidir. Kırmızı renk iştahı açar.Bu nedenle gıda üzerine çalışan firmalar kırmızı rengi daha çok kullanırlar.  Hareketi arttırıp tansiyonu yükseltebileceğinden  dolayı, hiperaktif çocuklar ve yüksek tansiyon hastalarının uzak durması gereken bir renktir. Kırmızı  azmi ve kararlılığı temsil eder. Kıyafetlerinde kırmızı rengi tercih edenler lider özellikli, enerjik  ve dışa dönük insanlardır.  Kırmızı giyen kişi diğer insanlardan farklı olarak ilgiyi üzerine çeker

Sarı :  Sarı zeka ve pratiklilikle ilgilidir. Bilgiyi temsil eder ve geçicilik imajı verir. Örnek: taksi, trafik ışıkları ki sarı renk çok kısa yanar. Pratiklilik ve geçiciliği temsil etmesinden dolayı taksiler ve araç kiralama şirketleri sarı renki kullanırlarken, dünya yüzeyinde hiçbir banka amblemlerinde sarı rengi kullanmaz.Sarı güneşin rengi olmasından dolayı insanlar üzerinde  hakim bir renktir. Açık sarı huzur verir..Sarıyı sevenler  mantıklı ve çevrelerine umut aşılayan insanlar olmalarının yanında, şıpsevdi kişiliklerdir.

Turuncu : Turuncu rengi  sevenler dışa dönük ve hareketlidirler.Turuncu renk  iletişim ve zihinsel etkinliği arttırır. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle okullarda iç mekanlarda tavsiye edilir. Turuncu ulaşılması kolay gösterişli ve mütavazilik imajı verir.

Mavi: Gökyüzünün ve güvenin rengidir. Sakinleşmek için kullanılır. İçinde evrensel enerjiyi barındırır. Dinginlik istenen mekanlarda kullanılması önerilir. Huzur verip gerginliği azaltır. Mavi mutluluğun rengidir. Yaşam alanlarında açık tonlarının kullanılması tavsiye edilir. Maviyi sevenler uyumlu barışçıl kişilikte insanlardır. İştahı kapatan bir renk olmasından dolayı mavi gıda firmalarınca tercih edilmez.

Lacivert: Güçlü bir renk olan lacivert, büyüklük algısı oluşturur. Otoriteyi ve verimliliği gösterir.  Önemli iş görüşmelerinde kıyafet seçiminde tercih edilmesi tavsiye edilir. Lacivert giyen insanlar kendilerini daha karizmatik ve inandırıcı hissederler.Dikkat edildiğinde  iş hayatında isimleriyle yer etmiş firmaların  ürünlerinde  ve logalarında  lacivert ve tonlarını kulandığı görülecektir. Lacivert gücü ve resmiyeti temsil eder. İnsanların üzerinde  başarılı ve güçlü imajı bırakır.

Yeşil: Doğanın ve cennetin rengi olan yeşil, huzur uyum ve anlayışla ilgilidir. Dinginlik hissi ve uyku hali verir. Yeşil yatak odaları için rahatlatıcı bir renktir.Yeşil renk yaratıcılığı arttırır ve güven verir. Bu nedenle bankaların ve hastanelerin logolarında  tercih ettiği renklerdendir. Yeşili seven insanlar  dengeli ve verimli bir kişiliğe sahip ağır başlı insanlardır

Pembe: Saygı ve sadakat hissi uyandırır.Uyum, neşe,şirinlik ve sevginin simgesidir. Tahsildarların üzerinde pembe bir aksesuar bulunmasının tahsilatı kolaylaştırdığı görülmüştür.Rahat hissettiren, rahatlatan bir renktir. Pembeyi sevenler kadın ruhundan anlayan, arkadaşları tarafından sevilen insanlardır.Pembe olan şeyler  seçim yapılması gereken durumlarda daha çok seçilir.

Kahverengi: Toprak rengidir. Enerjiyi emdiği ve depresyon eğilimi artırabileceğinden dolayı birçok büyük firmada kullanılması yasaklanmıştır.Kahverengi olan yerlerde uzun süre oturmak zordur.Bürolarda kahverengi mobilyalar kullanılması tavsiye edilmez.Teklifsiz, rahat resmiyetten uzak bir renk olarak kabul edilir.İş hayatında tavsiye edilmez. Mütevaziliği temsil eder.İddiasız bir renk olan kahverengiyi siyasetçilerin ve yöneticilerin kıyafetlerinde, profosyonel toplantılarda ve iş görüşmelerinde   giyilmesi istenmez.

Beyaz: Yaratıcılığı, sağlığı ve temizliği  temsil eder. Kıyafetlerde tercih edildiğinde ne ile giyinilirse o rengi güçlendirir. Beyazı seven insanlar, esnek, uzlaşmacı, önyargılı olmayan hoşgörülü insanlardır.

Siyah: Asil renktir, gücü ve hırsı  temsil eder. Bu nedenle makam arabalarında tercih edilir. Bunun yanında kullanıldığı yere bağlı olarak karamsarlığı ve ölümüde hatırlatır. Konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein'in konsantre olmak için, perdeleri siyah gün ışığı olmayan bir odada düşündüğü söylenir. Siyahı seven insanlar iş yaşamlarında başarılı, gizemli güçlü bir kişiliğe sahiptir.

Gri:Diplomatik ağır bir renktir. Yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder.

Mor:Ruhsal esenlik ve sonsuzlukla ilgilidir. İhtişam ve lüksü temsil eder. Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, duyarlılıkları fazla olup , sanatsal faaliyetlerde başarılı olan kişilerdir.

Farkındalığımızın beden ve ruh sağlığımızı olumlu yönde etkilemesi dileklerimle Selametle…

Rıza CEYLAN
Yazar / Eğitimci
NLP Master Practitioner


Kamuilanlari.com Özel İçerik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.