Gündem

Kısmi Emekliliğin Önü Açıldı; SGK Olaya El Attı! 3600 Prim Günü Yetecek; Yaşa Bakılmayacak! En Önemli Şart Sigorta Giriş Tarihi…

Merak ile takip edilen konulardan biri de vatandaşların emeklilik haklarında yapılan değişiklikler oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlanan emeklilik halinin şartları da bu kurum tarafından dönem dönem değiştirilebiliyor. Bu kapsamda erken emeklilik halinin şu an için iki istisnası bulunuyor. Bunlardan ilki malulen emeklilik iken; ikincisi 3600 günden emekli olma hakkı oluyor.

Söz konusu emeklilik ile ilgili kanunlar olduğunda hangi kanun değişikliği ele alınırsa alınsın kişinin sigorta giriş tarihi kişilerin emekli olacağı zamanı belirliyor. Bu kapsamda 8 Eylül 1999 ve öncesinde ilk kez sigortalandırılan vatandaşlar, 3600 günden emekli olarak, kısmi emekliliklerini erken bir şekilde alabiliyor. Ancak SGK, 3600 gün emekliliği vermek için de çalışan vatandaşların birtakım şartları yerine getirmesini istiyor.

3600 Günden Emeklilik İçin Şartları Yerine Getirmek Gerekiyor

SGK’nın sağladığı 3600 günden emeklilikten yararlanabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar kapsamında vatandaşların SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) veya Emekli Sandığı (4C) bünyesinde sigortalı olarak çalışması bir şey değiştirmiyor. 3600 günden emeklilik hakkı elde etmek isteyen vatandaşların hangi sigorta koluna bağlı hizmet veriyor olursa olsun sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 ve öncesinde gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu kapsamda sigortalı olan vatandaşların aynı zamanda çalıştıkları sektörde 15 yıl boyunca hizmet akdini yerine getirmiş olması şartı aranıyor. Sigorta kaydının 15 yıl boyunca olmasını yerine getiren kişilerin aynı zamanda bu 15 yıl içerisinde 3600 günlük prim ödemesi yapması şartını da yerine getirmesi gerekiyor.

Erkek ve Kadında Yaş Değişiyor

3600 günden emeklilikte yaş şartı diğer sigorta günlerinde verilen yaş şartı gibi bir kesinlik taşımıyor. Örneğin 9 Eylül 1999 ve öncesinde ilk kez sigortalandırılan, 31 Aralık 2011 tarihinden önce 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü doldurması halinde kadınlar için 54, erkekler için 55 yaşında emeklilik hakkı veriliyorken; bu tarihten önce şartları tamamlamaları halinde erkeklerin yaş şartı 59’a yükselirken; kadınların yaş şartı 58’e çıkıyor. Bazı istisnai durumlarda 3600 günden kısmi emeklilik verilebildiği için yaş şartı da aranmayabiliyor.

İlgili Makaleler