Ekonomi

Kıyasen Faturalar Hakkında İGDAŞ’tan Önemli Açıklama

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ) tarafından doğal gaz faturalarıyla ilgili basında yer alan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yapılarak gerçeği yansıtmayan haberler nedeniyle bir açıklama zorunluluğu oluştuğu vurgulandı.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada İstanbul’da EPDK kararlarına uygun olarak kıyasen fatura düzenlenmesini gerektirecek şartların bulunmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Doğalgaz dağıtım piyasası mevzuatla çerçevesi çizilmiş, düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların gözetim ve denetiminde bir piyasadır. Dolayısıyla söz konusu piyasada faaliyet gösteren hiçbir kurumun, yasal mevzuat ve düzenleyici ve denetleyici kurum ve kurulların aksi yönde bir tasarrufu söz konusu dahi olamaz.

Doğal gaz tüketim miktarı ve karşılığı bedelin fatura düzenlemek suretiyle abonelerimize bildirimi yasal zorunluluktur. Bu çerçevede, EPDK’nın geçmiş iki yılın ortalaması alınarak kıyasen fatura düzenlenmesi şeklindeki uygulaması, karantina gibi belli şartlara bağlanmıştır. İstanbul’da söz konusu şartları gerektiren bir durum meydana gelmemiştir.”

SAYAÇLAR OKUNARAK FATURA OLUŞTURULUYOR

Söz konusu açıklamada EPDK kararının uygulanmaması değil aksine EPDK kararının uygulanmasının bir gereği olduğu belirtildi ve gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulduğu ifade edildi. Ayrıca açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dolayısıyla EPDK kararlarına uygun olarak kurumumuzca kıyasen fatura düzenlenmemektedir. Daha önce de olduğu gibi gerçek tüketim üzerinden ve sayaçlar yerinde okunarak fatura oluşturulmaktadır. Bu durum, bazı yayın organlarında ifade edildiği gibi EPDK kararının uygulanmaması değil; aksine EPDK kararının uygulanmasının bir gereğidir. Doğal gaz fatura bedelleri, mevzuat hükümleri çerçevesinde ve mevzuatın belirlediği tarifelere uygun olarak belirlenmektedir. Burada kurumumuz dahil hiçbir dağıtıcı firmanın herhangi bir inisiyatifi, mevzuat gereği söz konusu değildir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler