Gündem

Kolombiya Virüsü Tüm Dünyayı Endişelendirdi! Aşı Ne Kadar Etkili?

Koronavirüs ‘ün tüm dünyayı etkisi altına almasının ardından pek çok varyantının çıkması endişeleri arttırdı. Geçtiğimiz günlerde Kolombiya ‘da ardından ABD’de görülen, Belçika’da bir huzurevinde kalan ve iki aşısını da olan yedi kişinin bu varyant nedeniyle öldüğü belirlenen adına Kolombiya varyantı denilen B.1.621 uzmanlar tarafından incelemeye alındı.

Bu varyanta yakalanan 7 kişinin öldüğü tespit edildi 21 huzurevi sakininin testi pozitif çıktı. Bazı çalışanlarda da varyanta rastlandı ancak bu kişiler hastalığı çok daha hafif geçirdiği öğrenildi. vefat eden 7 kişinin de çift doz aşı olduğunun açıklanması üzerine halkın endişesi arttı. Leuven Üniversitesi Öğretim Üyesi Marc Van Ranst varyantın daha bulaşıcı olup olmadığı konusunda henüz bir bulgu olmadığını da ekledi.

Yeni varyantlara karşı ne yapmalıyız?

  • Temizlik, maske kullanımı ve sosyal mesafenin korunması olarak sıralanıyor.
  • Salgın hastalık ve kamu sağlığı uzmanları salgından korunmak için bilinen önlemlerin sürdürülmesi ve iç mekanlarda, özellikle de iyi havalandırılmayan yerlerde, başka insanlarla bir araya gelmekten kaçınılması gerektiğini belirtti.
  • İç mekanlarda çok daha fazla önlem almak ve sosyal temasları çok daha az bir düzeye indirmek gerekebilir.

İlgili Makaleler