Ekonomi

Komisyon asgari ücretler için yönetmelik teklifinde bulundu!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, asgari ücretlerin pazarlık ve toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmesi için yönetmelik teklifinde bulundu. Buna göre, üye ülkelerin asgari ücret belirleme konusunda toplu pazarlığın teşvik edilmesi, ücretlerin güncellenmesi için açık kriterler belirlenmesi, ücret belirleme sürecine sosyal ortakların katılımının güçlendirilmesi, ücretlerde kesintilerin sınırlandırılması ve ülkelerinin bu konudaki durumunun AB Komisyonuna yıllık raporlanması öngörülüyor.

AB ülkelerinin onayı gerekiyor

Tüm dünyada asgari ücret tartışma konusu olmaya devam ediyor. Avrupa Birliği Komisyonu asgari ücretli çalışanların hayatlarını yeterli koşullarda sürdürebilmesi için harekete geçti. Bu kapsamda asgari ücretlerin pazarlık ve toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmesi için yönetmelik teklifinde bulundu. Ancak yönetmeliğin yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekiyor.

Üye ülkelerde standart haline gelmeli

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve AB Komisyonu İş ve Sosyal Haklardan Sorumlu Üyesi Nicolas Schmit, Brüksel’de düzenledikleri toplantıda konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundular. AB ülkelerindeki işçilerin yüzde 10’unun yoksul olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini ifade eden Schmit, “Asgari ücretler, son yıllarda daha hızlı yükselen diğer ücretlere yetişmek zorundadır. Toplu iş sözleşmeleri ve toplu pazarlık bütün AB üyesi ülkelerde standart haline gelmelidir.” İfadelerini kullandı.
Dombrovskis ise asgari ücretin toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmesini desteklediklerini bildirdi.

İlgili Makaleler