Ekonomi

Komisyon ve Ücretleri Hakkında Bakan Albayrak’tan Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamalarında banka komisyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Albayrak açıklamalarında Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ücret ve komisyonlara standartlar getirdiği ifade edildi.

Komisyon ve ücretler hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak açıklamalarında gittikleri her yerde vatandaşın ve iş dünyasının, bankaların aldığı ücret ve komisyonlar ile ilgili şikayette bulunduğunu ifade etti.

Ayrıca Bakan Albayrak açıklamalarının devamında Merkez Bankası ve BDDK’nın ücret ve komisyonlara standartlar getirdiğini belirtti.

BAKAN ALBAYRAK’IN AÇIKLAMALARI

Komisyon ve ücretler hakkında Bakan Albayrak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitemizin (FİKKO) gündemine aldığımız konu ile ilgili Merkez Bankası ve BDDK, ücret ve komisyonlara standartlar getirdi. Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyon sayısı 2 bin 400’den 51’e, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi, önemli sınırlamalar getirildi.

Bu sayede vatandaşlarımızın ve özellikle ticari işlem yapanların maliyetlerinde büyük düşüş sağlandı. EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi. 6 ila 850 TL arasında değişen EFT ücretleri 1 ila 100 arasında sınırlandırıldı. Her kalemde ücretler 3’te 1 ila 6’da 1 oranlarında düşürüldü.

Komisyon, ücret ve masraflarla ilgili yapılan bu önemli düzenlemelerin vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Attığımız her adımda vatandaşlarımızın hukukunu korumaya, maliyetlerini düşürmeye öncelik vermeye devam edeceğiz”

Ayrıca Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında BDDK yönetmelik değişikliği de yayımlandı. Bu yönetmelik değişikliğine göre:

“Sözleşmeler kapsamında ücret alınabilecek her bir ürün veya hizmet için finansal tüketicinin onayının alınması zorunludur. Sözleşmede ücreti belirlenmiş olan ürün ve hizmetler haricinde bir ürün veya hizmetin kuruluşlar tarafından ücret karşılığı verilebilmesi için işlemin gerçekleştirildiği alanın yapısına uygun bir şekilde, finansal tüketiciye işlem öncesinde ücrete ilişkin bilgi verilmesi ve finansal tüketicinin onayının alınması gerekiyor.”

Bizleri Facebook‘tan takip edebilirsiniz.

Kamuilanlari.com | Ankara

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir