Gündem

Konya Valiliği karantina açıklaması yaptı!

Umreden dönen vatandaşların Konya ve Ankara’daki öğrenci yurtlarına gönderilmesi ile ilgili olarak Konya Valiliği tarafından resmi basın açıklaması yapıldı. Öğrenci yurtlarında 14 gün karantinaya alınan vatandaşlara ilişkin açıklama yapan Valilik, karantina bölgesi neden Konya’nın seçildiğini bildirdi.

Dün umreden dönen bir vatandaşın corona virüsü testinin pozitif çıkmasının ardından, umreden yeni dönen vatandaşlar için flaş bir karar alındı. Kutsal topraklardan Türkiye’ye dönen vatandaşlar hava alanındaki sağlık kontrollerinin ardından, karantinaya alınmak üzere Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarına gönderildi. Yaşanan gelişmelerin ardından karantina bölgesinin neden Konya olduğu yönünden sorular sorulmaya başladı. Konya Valiliği bu sorulara yaptığı yazılı basın açıklamasıyla cevap verdi.

Ülkeye dönüşler planlamaya göre yapılmaktadır

Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Devletimiz tarafından uygulanmakta olan korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurt dışında seyahat amaçlı bulunan (umre seyahatleri dahil) tüm vatandaşlarımızın ülkemize dönüşleri genel bir planlamaya göre yapılmaktadır. Bu kapsamda umre ziyaretinden dönen vatandaşlarımız, Ankara ve Konya illerinde karantinaya alınmıştır. Valiliğimize ulaşan ve sosyal medyaya yansıyan bazı paylaşımlardan karantina bölgesi olarak neden ilimizin seçildiği ve herhangi bir vaka durumunun olup olmadığı hakkında bilgi verilmesi istenilmektedir. Daha önceki umre kafilelerinde şikayeti olmayan vatandaşlarımızın evinde 14 gün izole edilme uygulaması, umreden dönen bir vatandaşımızda korona virüs saptanmasıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararıyla değiştirilmiş, yeni uygulamaya göre şikayeti olmasa da vatandaşlarımızın evlerine gönderilmeden uygun bir mekanda 14 gün izole edilerek takip edilmelerine karar verilmiştir. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleri olan vatandaşlarımız da ayrıca değerlendirilmektedir. Bu uygulama, endişe edilecek bir durum olduğu için değil, tamamen tedbir amaçlı olup, karantina bölgesi olarak ilimizin seçilmesi umreden dönen vatandaşlarımızın çoğunluğunun Konyalı olması, uygun ve yeterli sayıda yurt kapasitesinin bulunması, geniş sağlık imkanına sahip olması (izolasyon ve tedavi yapılabilecek hastane, uzman ekip, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetleri ekibi) ve Konya Havaalanı’nın uluslararası yolcu kabulü yapması hususları değerlendirilerek Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenmiştir. Valiliğimizce konuya ilişkin her türlü çalışma titizlikle takip edilmektedir” denildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir