Gündem

Korkutan gelişme: Corona virüse yakalanan bir daha yakalanabilir!

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü nedeniyle dünya genelinde 4 milyon 580 bin kişiden fazla insan enfekte oldu. Şimdiye kadar yapılan tartışmalar corona virüsüne yakalanan insanların bağışıklık kazanacağı yönündeydi. Ancak ABD’de yapılan bir araştırma durumun ne kadar endişe verici olduğunu yine gözler önüne serdi. Yapılan araştırmaya göre; Corona virüse yakalanan bir daha yakalanabilir.

Corona virüsü ile ilgili yeni çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Henüz kesin bir tedavisi bulunmayan virüs ile ilgili ABD’de endişe verici bir araştırma yapıldığı ortaya çıktı. Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırma raporu corona virüsü ve bağışıklık ile ilgili beklentileri yerle bir etti. Rapora göre; corona virüsüne yakalanan kişilerin bir daha virüs ile enfekte olma ihtimalleri var. Çünkü virüse yakalanarak kolay atlatan kişiler, virüse karşı zayıf belirti verdikleri için vücutlarının ürettiği antikorlar 2 ila 3 ayda kaybolabiliyor.

Antikorlar bağışıklık garantisi olarak görülmemeli

37 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda corona virüsü belirtisi gösteren kişilerin yüzde 13’ünde de antikor seviyesinin yine 2 ila 3 ay gibi bir sürede tespit edilemeyecek düzeye indiği ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre; antikorların “bağışıklık garantisi” gibi görülmemesi ve corona virüsü atlatanların, tekrar enfekte olma ihtimalleri olduğu ifade ediliyor.

İlgili Makaleler