Gündem

Korkutan Salgın Açıklaması: Sadece O İlimizde Günlük 1000 Vaka Çıkıyor

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan corona virüsü vakaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yüksel Özkan açıklamalarında sadece Bursa'da günlük 1000 corona virüsü vakasının çıktığını belirtti.

Corona virüs vakaları Türkiye genelinde günlük olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya üzerinden açıklanıyor. Son günlerde ülkemizde corona virüsü vaka sayısı arttı.

Bakan Koca dün açıkladığı tabloda yaptığı açıklamalarında ise “Son 1 haftadaki ortalaması 1.245 olan yeni vaka sayımız, 1.400’ü geçti. Buna karşı, 3 Ağustos’ta 41 bin olan günlük test sayımız, 92 binin üzerinde. Filyasyon ekibi sayımız 9.344’a ulaştı. Temaslılara ulaşma oranımız %98,9. Hep birlikte vakaları düşürelim.” ifadelerini kullanmıştı.

VAKA SAYISI BİNİ BULUYOR

Vaka sayıları hakkında CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan da önemli açıklamalarda bulundu. Özkan açıklamalarında Bursa’da vaka sayıları hakkında sağlıklı bilgi alabilmek için TBMM’ye 15’den fazla soru önergesi verdiğini belirtti ve edindiği gayri resmi verilere göre Bursa’da günde 2 bin test yapıldığını ve pozitif vaka sayının bini bulduğunu ifade etti.

“KABA BİR HESAPLA 1000 HASTA EDER”

Konu ile ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan Bursa’nın ilk 5-6’ya giren illerden bir tanesi olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Gelen gayri resmi bilgilere sahibiz. Aşağı yukarı 2 bin test yapıldığı, bu 2 bin testin 500’ünün pozitif olduğu; kaldı ki, kullanılan kitleri yüzde 40- 70 kadar güvenilirlikleri var. Hadi diyelim ki, yüzde 60, günde 2 bin test yapıyor bunun 500-600’ü pozitif çıkıyorsa geriye bin 400 kalıyor. Bin 400’ün de yüzde 40’ı hesaplarsanız 560 eder. Yani kaba bir hesapla bin hasta eder. Herkes biliyor Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ilk 3 katı neredeyse dolu. Karşıda kardiyoloji binası var iki katı dolu, Şehir Hastanesi öyle”

İlgili Makaleler