Gündem

Koronavirüs Aşısı Olanlar! Bu Belirtiler Karşısında Ne Yapmalıyız?

Ülkemizde çift doz koronavirüs aşısı olan kişi sayısı bugün 75 milyonu geçti. Aşı olmayan vatandaşlara yeni kısıtlamalar getirilmesi planlanırken aşı olanlar aşı olduktan sonra yaşadıkları bazı belirtiler karşısında endişelenmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden aşı olduktan sonra yaşayabileceğimiz bazı belirtileri ve neler yapabileceğimiz konusunda uyardı. İşte o belirtiler…

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar

 

• Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

• Yorgunluk 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.

• Hafif ateş, titreme 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Baş ağrısı 
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Kas/eklem ağrısı 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

• Kusma, ishal 
Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler