GündemSağlık

Koronavirüs Aşısında Son Dakika! SGK’da Kayıtlı Çalışanlar…

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen “Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında aşı süreci devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ dan son dakika müjdesi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) kayıtlı tüm çalışanların da artık Covid-19 aşısı olabileceğini bildirdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ayrıca sosyal medyada, “İşçi ve memurların tamamı için yarın (bugün) yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar; yarın ilk işimiz aşı randevusu almak olsun” açıklamasını paylaştı.
Ayrıca Sinovac ve BioNTech aşısının ardından Rusya üretimi Sputnik V’ de Türkiye’ de. Aşının 1. Partisi dün Ankara’daki Esenboğa Havalimanı’na geldi.
Sputnik V aşısı Halk Sağlığı Genel Merkezinde incelemeye alındı. İnceleme işleminin tamamlanmasının ardından temmuz ayı itibariyle Sputnik V aşısının da tercihler arasında olacağı belirtildi. Türkiye’nin acil kullanım onayı verdiği Sputnik V aşısı için 50 Milyon doz gelmesi ve Türkiye de de üretilmesi olasılıklar arasında.

Aşılama da Son Durum

Türkiye’de bugüne kadar 34.783.092 kişi aşı olurken 1. Doz aşı 20.962.179 ve 2. Doz aşı 13.815.913 kişi oldu. Ankara’ da toplam 2 milyon 919 bin 83 İstanbul’ da ise 5 milyon 911 bin 884 kişinin aşı olduğu belirtildi.

Dr. Nurettin Yiyit, bugün itibariyle aşılamada bir alt yaşa geçtiğimizi bildirdi.
Dr. Yiyit, “Sadece bizim hastanemizi düşünürsek bugün 6 bin randevumuz var. Böyle giderse bir iki gün içerisinde 10 binin üzerinde sadece bizim hastanemiz için aşı randevusu bekliyoruz. Ülkemizde de 1 milyonun üzerinde kişinin günlük aşılandığı günlere doğru gidiyoruz. Belki de aşılamanın başladığı günden beri en güzel günlere doğru ilerliyoruz. Çünkü kalabalıkların akın akın gelmesi güzel günlere daha hızlı koştuğumuzun habercisi. Bu güzel bir görüntü çünkü çok kalabalık, yoğun. Ama organize giriyoruz. İnsanları bekletmeden, yoğun temasa sokmadan, hızlı şekilde randevuları eritiyoruz.” , “Onlar hızlıca başvuracaklar ki biz de tedbirimizi alacağız ve çok daha güzel günleri hep birlikte vatandaşlarımızla organize edeceğiz. Toplumun çok büyük bir kısmı bağışıklık kazanacaksa bu çabanın sonucuyla olacak. Akın akın gelişlerin sonu gelmesin istiyoruz. İnşallah daha da yoğun, coşkulu, randevulu günleri hep birlikte bekliyoruz.”

İlgili Makaleler