Gündem

Koronavirüs Cephesinde Flaş Gelişme! O Hap İçin Açıklama Geldi!

Koronavirüs için mücadele sürerken öte yandan aşı ve ilaç çalışmaları da devam ediyor. Vatandaşı tedirgin eden ve milyonlarca can kaybına sebep olan koronavirüs için yeni bir gelişme yaşandı. Bilindiği üzere ilaç için çalışmalara başlanmıştı. Pfizer,  Paxlovid hapının koronavirüse karşı hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmada % 89 etkili olduğunu açıkladı.

Bu yeni ilaç, FDA’dan onay alınması halinde birkaç hafta içinde ABD’de satışa sunulacak. İlaç, “Ritonavir” adı verilen bir antiviral ilaçla birlikte kullanılacak. İşte CEO’nun açıklamaları…

Pfizer CEO’su Konuştu!

Pfizer CEO’su Albert Bourla, “Bu Haber, oral antiviral ilaç adayımızın onaylandığı takdirde hastaneye yatış ve ölümü azaltmadaki etkinliğini daha da desteklediği ve viral yükte önemli bir azalma gösterdiği için birçok kişinin yaşamı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olabileceğine yönelik daha fazla kanıt sunmaktadır. Bu durum, ilacın dünyadaki hastaların hayatlarını kurtarma potansiyelini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bourla, “Omicron gibi ortaya çıkan endişe verici mutasyonlar, virüse yakalananlar için erişilebilir tedavi seçeneklerine olan ihtiyacı daha da artırdı ve eğer ilaç onaylanırsa bu potansiyel tedavinin salgını kontrol altına almaya yardımcı olacak kritik bir araç olabileceğinden eminiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler