Gündem

“Koronavirüs mü Yoksa Grip mi Oldum?” İkisi Arasında Fark Nedir?

Son dönemde grip olan ancak koronavirüs testleri negatif çıkan vatandaşlar koronavirüs mü yoksa soğuk algınlığı olup olmadıklarını merak ediyor. CNN Türk muhabiri Sema Akbulut’un haberine göre koronavirüs ve gribin belirtileri nelerdir? ikisi arasında ne tür farklar vardır? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal sorularını cevapladı.

Son dönemlerde hava durumunda yaşanan değişimler, özellikle sıcak ortamdan klimanın bulunduğu ortamlara girmemiz gibi etkenler gribe sebep olabiliyor. Hastaneye gelen vatandaşlar koronavirüs mü yoksa grip mi oldum sorularıyla hastaneye akın etmeye başladı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal konuya ilişkin açıklama yaptı.

Dr. Tuğçe Kasapoğlu Hürkal:

“Havaların ısınmasıyla birlikte herkes klimalarda cereyanlarda kalıyor. Ve hastaneye akın eden vatandaşlar genellikle boğazım ağrıyor, kuru öksürük var her sene böyle oluyorum klima çarptı gibi şikayetlerle gelmeye devam ediyor. Ancak grip veya nezleden ziyade koronavirüs veya delta varyantı da olabilir. Sinüzit baş ağrısı göz kapaklarının üstünde bir ağrı hisseder. Ancak koronavirüs ve delta varyantında ise sirayet eden bir baş ağrısı yaşanır. Boğaz ağrısında yutma zorluğu hissettirmeyen kuru öksürük yaşatan türden bir hastalık olur ancak normal gripte balgamlı bir öksürük şikayeti yaşanır. İki tarafta da nezle ve halsizlik yaşanır. Hasta bunu çeşme gibi burnum akıyor şikayetinde bulunur. Aşılarınızı ihmal etmeyin aşı korona sebebiyle ölümlerin önüne geçiyor.” Açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler