Gündem

Koronavirüs’ te Yeni Gelişme! 30 Yaş Altı Vatandaşlara Uyarı!

Koronavirüs endişesi her geçen gün artmaya devam ederken çok önemli bir uyarı geldi. Açıklamaya göre 30 bin sınırındaki vaka sayılarının yüzde 50’sinden fazlası 30 yaş altı olarak belirtildi. Gençler hastalığı hafif atlatıyor ama ileri yaşta olanlar için risk oluşturduğu ifade edildi. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hastalığın gençlerde yoğun olmasına karşın yaşlı vefatlarının daha fazla olmasının sebebini açıkladı. İşte açıklamanın detayları…

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Açıklaması

“Bir yandan vakaların yarısından fazlası 30 yaş altındayken vefatlarda ortalama yaş 70 civarında. Büyüklerimizi evet koruyoruz ama içlerinde üçüncü doz aşı olmayanlar var ya da antikoru bir vesileyle daha düşük kalmış vatandaşlarımız var. Bu vatandaşa bir kere aşı olmalı. Peki, bu enfeksiyonu nereden alıyor büyüklerimiz? Maalesef 30 yaş altı gençler çok fazla miktarda dışarıda oluyor.”

“Genç nüfusta aşılama belli bir seviyeye geldiğinde toplumsal bağışıklık oluşacağını ve artık koronavirüs’ü bulaşacak kimse bulmayıp toplumda giderek azalacağını, nadir görülen hale geleceğini hepimiz kanıta dayalı olarak biliyoruz.”

İlgili Makaleler