Ekonomi

Koronavirüs tedbirlerine devam: kamu ve özel bankalara katılım bankaları da eklendi

Kamu ve özel bankaların yanı sıra katılım bankalarında da işlemler ya ücretsiz yapılacak ya da bir süre ertelenebilecek.

Koronavirüs salgını ile mücadele niteliğinde ve hem bireylerin hem işletmelerin mağduriyetini engellemek amacıyla alınan önlemlere kamu ve özel bankalarla beraber katılım bankaları da eklendi.

Şu an evden dışarı çıkmadan ve fiziki banka şubesine uğramadan Bu sayede bugün evden çıkmadan, banka şubesine gitmeden her türlü işlemi cep telefonları ile kolayca yapabiliyoruz. Bununla beraber sosyal mesafeyi korumak için alışverişi temassız halledebiliyoruz.

Bu dönemde bankaların hangi tedbirleri aldığını ve gelecek dönemde bireylere ve işletmelere ne gibi yardımlar sağlayacağını anlatıyoruz.

ATM’LER ÜZERİNDEN HER TÜRLÜ İŞLEM YAPILABİLECEK

Şu andan itibaren yapılacak tüm ETF ve havale işlemlerinde herhangi bir ücret tahsis edilmeyecek. Bununla beraber, ATM’lerden en fazla 2 bin lira çekebiliyorken bu limit 5 bin lira oldu ve bazı bankalarda bu limit 6 bin liraya yükseltildi. PTT’den yapılan her para yatırma, para çekme ve kredi kartı borcu ödeme işlemleri ücretsiz gerçekleştirilebilecek.

Taksit, karpayı ve anapara ödemeleri 31 Mart tarihine kadar ertelendi ve buna ek olarak da 6 aya kadar ödemesiz dönem imkanı sunan bankalar, bu süreyi 12 aya kadar çıkartabilecek. Bazı bankalar,tüm ticari ve bireysel müşterilerinin son ödeme tarihi 30 Nisan olan taksitlerini, iki ay süreyle ertelemekte anlaştı.

KOBİLER İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER

Eğer maaş ödemelerini katılım bankaları üzerinden sağlayan firmalar istihdamlarını korumaya devam ederse onlara 3 aylık maaş gideri kadar ek limit sağlanacak. Bazı bankalar, internet ve mobil şube üzerinden sağlanan EFT ve havale işlem limitlerini 50 liraya yükseltti.Ticari işletmelerin sermayesi ve doğrudan borçlanma durumlarına ilişkin ek limit gereklilikleri göz önünde bulundurulacak. Cep telefonlarındaki QR kod sistemi sayesinde ATM’lerden her türlü işlem gerçekleştirilebilecek. Tek seferde kredi kartı ile 125 lira temassız işlem yapılabiliyorken bu limit 250 liraya yükseltildi. Son olarak da POS ve ödeme kaydedici cihazların ücretleri, ticari işletmeler için 3 ay kadar ertelendi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir