Gündem

Koronavirüs’ ten Yeni Haber! O Umut Işığı Aylar Sonra Ortaya Çıktı!

2019’un sonlarından beri hayatımızı etkileyen koronavirüs ülkemizi ve tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. Ülkemizde bugün çift doz aşı olan kişi sayısı 75.524.483 olarak açıklandı. Herkes bir çare ararken umut ışığını İngiliz bilim insanları yaktı. İngiliz bilim insanları kullanımda olan bir kolesterol ilacının koronavirüs enfeksiyonunu % 70’e kadar azaltabileceğini keşfetti.

“Önemli Ölçüde Azaltabilir”

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, ilacın, fenofibrat ve aktif formu olan fenofibrat asidi insan hücrelerinde koronavirüs enfeksiyonunu “önemli ölçüde” azaltabileceğini ifade etti.

Birmingham Üniversitesi’nden Dr Farhat Khanim;

“Yeni ve daha bulaşıcı SARS-CoV-2 varyantlarının ortaya çıkması başta İngiltere ve ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde enfeksiyon oranlarında ve ölümlerde hızlı bir artışa neden oldu. Aşı programları, uzun vadede enfeksiyon oranlarını ve virüs yayılmasını umarız azaltacak olsa da, SARS-CoV-2 pozitif hastaları tedavi etmek için ilaç cephanemizi genişletmeye acilen ihtiyaç var. Söz konusu kolesterol ilacı kandaki yüksek seviyelerde kolesterol ve yağlı maddeleri (lipidler) tedavi etmek için İngiltere’de halihazırda kullanım lisansına sahip.” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler