Gündem

Koronavirüs’de Dönüm Noktası! Yenilebilir Aşı Üretilecek!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Californina Riverside Üniversitesi’nden koronavirüs’ e ilişkin çok önemli bir açıklama geldi. Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüs aşısı yenilebilir hale gelecek. UCR’de görevli uzmanlar marul ve benzeri bitkilerden koronavirüs ile mücadelede önemli etkileri olabilecek yenilebilir aşılar üretmeye başlayacak.

Aşı’ da Yeni Umut

Yenilebilir koronavirüs aşısını insanların kendi evlerinde bile yetiştirebileceğini söyleyen uzmanlar, yeni aşının yoksul ülkeler için bir dönüm noktası olacağını söyledi. UCR Botanik ve Bitki Bilimi Bölümü’nden Prof. Juan Pablo Giraldo açıklamasında; ”Bu deneyi ıspanak ve marulla test ediyoruz. Bu sayede, insanların kendi bahçelerinde aşı yetiştirebilmesine yönelik uzun vadeli hedeflerimiz var” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca UCR’de projeyi yöneten isimlerden Prof. Nicole Steinmetz mRNA nın bitkilerin içinde nasıl gelişeceği konusunda yaptığı açıklamada, ”Bitkilerde bulunan kloroplastlar fotosentez yaparak besin ve oksijen üretir. Bizim fikrimiz, bitkilerde gen aktarımı için doğal olarak oluşan nanopartiküllerin kloroplastlara gitmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler