Gündem

Kötü Haber Geldi ! Ünlü Sanatçı Hayatını Kaybetti

Gazeteci yazar Onur Akay Geleneksel Türk sanat müziği bestekârı ve koro şefi Yusuf Ömürlü'den acı haber geldiğini duyurdu. 84 yaşındaki usta isim 1 Ağustos'ta hayatını kaybetti.

Gazeteci ve yazar Onur Akay kara haberi duyurdu. Buna göre 84 yaşındaki Geleneksel Türk sanat müziği bestekarı ve koro şefi Yusuf Ömürlü 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü hayatını kaybetti.

CENAZE FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞTI

Onur Akay Yusuf Ömürlü’nün cenaze fotoğraflarını paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

“Klasik Türk mûsıkîsinin çok önemli hocalarından koro şefi ve bestekâr Yusuf Ömürlü’yü, 1 Ağustos 2020 Cumartesi günü İstanbul’da kaybettik. Kurban Bayramı’nın ikinci günü kaybettiğimiz Ömürlü, mûsıkîye Arif Sami Toker’le başlamış ve Münir Nurettin Selçuk, Kemal Batanay ve Cahit Gözkan ile 1971’de Kubbealtı Vakfı’nda mûsıkî çalışmalarını başlatmıştı. Aynı zamanda dinî mûsıkînin önemli temsilcilerinden olan Yusuf Ömürlü, bin yedi ilahi, dört yüz altmış beş klasik formda eser ve yüz yirmi saz eseri bestelemiştir.

“MEKANI CENNET OLSUN”

1975 yılında geçirdiği felç nedeni ile tek kolla çalışan ve bastonla yürüyen Ömürlü, sayısız öğrenci yetiştirmiştir. 2007 “Dost” İslâm’a Hizmet Ödülü sahibi olan Yusuf Ömürlü’nün adı Kağıthane’de bulunan Nef Vakfı Yusuf Ömürlü Camii’ne verilmiştir. Değerli hocamız 2 Ağustos Pazar günü Merkezefendi Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, ilahilerle cenaze arabasına taşındı ve Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Mekânı cennet olsun inşallah”

İlgili Makaleler