Kamu Haberleri

KPSS 2020/4 İle 8 Bin 844 Kamu Personeli Alımı Yapılıyor

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS 2020/4 tercih kılavuzu yayımlandı ve bu kılavuz kapsamında Sağık Bakanlığına 8 bin 844 kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi.

KPSS 2020/4 tercih kılavuzu kapsamında 8 bin 844 kamu personeli alımı yapılıyor. Söz konusu tercih kılavuzu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlandı. Bu kılavuz ile Sağlık Bakanlığı 8 bin 844 kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi.

ARANAN ŞARTLAR

KPSS 2020/4 tercih kılavuzu kapsamında personel alımının detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz. Buna göre yayımlanan kılavuza göre adaylarda aranan şartlar şöyle belirtildi:

1. Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

2. 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

3. KPSS 2019/7 Tercih Kılavuzunda belirtilen sözleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin, bu kılavuzda belirtilen sözleşmeli pozisyonları tercih etmeleri sistem tarafından engellenecektir.

4. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

5. Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzu
KPSS 2020/4 Tercih Kılavuzu

TERCİHLERİN YAPILMASI

Söz konusu kamu personeli alımına ilişkin KPSS 2020/4 tercihleri için işlemler ÖSYM AİS üzerinden gerçekleştirilecektir. Adaylar ÖSYM AİS’e T. C. Kimlik Numaraları ile ve şifreleri ile giriş yaparak işlemlerini yapacaklardır. Adaylar tercihlerini tamamlamak için başvuru ücretini de yatıracaklardır.

YERLEŞTİRMELERİN YAPILMASI

Tercihlerin ardından yerleştirmelerin yapılmasına ilişkin KPSS 2020/4 tercih kılavuzunda şu ifadelere yer verildi:

4.1 Bu kılavuzda yer alan sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

4.2 Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

4.3 Yerleştirme yapılırken ÖSYM tarafından; sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan alan/program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

4.4 Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların ilgili kurumlarca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

4.5 Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir sözleşmeli pozisyona yerleşememiş olacaktır.

KPSS 2020/4 Tercih kılavuzu İçin TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir