Alexa

KPSS Başvuru Ücretlerine Yapılan Zam Meclis'te Soruldu! Zam Geri Mi Çekilecek?

ÖSYM Başkanlığı tarafından KPSS başvuru ücretlerine yapılan zam Meclis gündemine soru önergesi olarak geldi.

KPSS Başvuru Ücretlerine Yapılan Zam Meclis'te Soruldu! Zam Geri Mi Çekilecek?

ÖSYM Başkanlığı tarafından KPSS başvuru ücretlerine yapılan zam Meclis gündemine soru önergesi olarak geldi.

KPSS Başvuru Ücretlerine Yapılan Zam Meclis'te Soruldu! Zam Geri Mi Çekilecek?
Editor: Mustafa Karagöz
06 Mayıs 2019 - 14:46

Hatırlacağı üzere ÖSYM Başkanlığı yapmış olduğu bir açıklama ile 2019 KPSS başvurularının başladığını duyurmuştu. 

2019 KPSS için başvuru kılavuzu yayımlayan ÖSYM Başkanlığı, KPSS başvuru ücretlerini 75 TL olarak duyurmuştu. 2018 yılında 60 TL olan başvuru ücretlerine yüzde 25 zam yapılması adayların büyük tepkisine neden olmuştu. 

KPSS başvuru ücretlerine yapılan son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunuldu. 

KPSS BAŞVURU ÜCRETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Şeker, TBMM Başkanlığı'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Söz konusu soru önergesinde Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ücretlerine neden yüzde 25 zam yapıldığı soruldu. Konuya dair açıklamalarda da bulunan Ali Şeker, ÖSYM'nin ücret politikasını eleştirdi. Bu konuda bazı veriler paylaşan Ali Şeker, ÖSYM'nin 2018 yılı gelirinin 737.367.448,26 TL olduğunu bu gelire karşılık giderin ise 623.578.517,32 TL olduğunu bilgisini verdi. ÖSYM'nin işe girmek isteyen gençlerin umutlarını fahiş fiyatlarla sömürdüğünü söyleyen CHP Milletvekili Ali Şeker şu soruları yöneltti. 

Soru Önergesinde Yanıtlanması İstenen Sorular

1-) ÖSYM tarafından yapılan yüzde 25 oranındaki zammın gerekçesi nedir?

2-) ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS’nin ÖSYM’ye toplam maliyeti ve bu maliyetin aday başına düşen payı ÖSYM tarafından ne kadar tahmin edilmektedir?

3-) Resmi enflasyon oranının dahi üzerinde ilan edilen bu zammın tekrar gözden geçirilmesi ve öğrenciler lehine zammın geri çekilmesi düşünülmekte midir?

4-) Eğer ÖSYM sınav maliyetlerinde yüzde 25 oranında bir artış öngörüyor ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı ve gerçek enflasyonun en az yüzde 25 olduğunu söylemek mümkün müdür?

5-) İktidar, ÖSYM’nin adaylardan topladığı sınav ücretlerini bütçe açıklarını kapatmak için bir gelir kapısı olarak mı görmektedir?

6-) Sosyal devlet ve eşitlik ilkeleri gereğince, tüm adayların bu sınavlara rahatça girebilmelerini sağlamak için sınav ücretlerinin kaldırılması ya da makul bir seviyeye çekilmesi düşünülmekte midir?

Kamuilanlari.com

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet Yıldız
  2 hafta önce
  Adamlar gelir elde ediyor. Sadece kpssye bile lise onlisans ve lisans duzeyinde girilse ve yaklasik 3.5 milyon kisi sinava giriyor. 3.500.000×75=1000 trilyondan fazla para kazaniliyor. Ve sadece 1 yil icin. Aldiklari adamda max 20bin kisi. Bunun 18bini polis ve asker. Gerisi de 1er 2ser kontenjanlar aciliyor. Haram zikkim olsun paramiz. Turkiye 30.su ciktim bransimda. Halen alim olmadi. 1 yıla yaklasiyor.
 • hüseyin
  2 hafta önce
  abi bu ne ya gerçekten çok fazla 60 taş çatlasa hadi 65 olsun bu ne ya 75 düpedüz soygunculuk bu
 • Kemal
  2 hafta önce
  Kpss kazandıkları para haram olsun.