ÖSYM Duyurdu! 2020 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihleri

Milyonlarca memur adayı tarafından 2020 yılı KPSS araştırmaları başladı. Adaylar KPSS’nin ne zaman yapılacağını ve başvuruların hangi tarihler arasında alınacağını araştırıyor. Konu ile ilgili olarak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2020 yılı sınav takvimi belirlendi ve bu araştırmalar yanıt buldu. 

KPSS SINAV VE BAŞVURU TARİHLERİ

Konu ile ilgili olarak KPSS Alan Bilgisi 1. gün oturumları 25 Temmuz’da, 2. gün oturumları 26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 19 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirileceği gibi Alan Bilgisi 1. gün oturumları 25 Temmuz’da, 2. gün oturumları 26 Temmuz’da yapılacak.

Tüm bunların yanı sıra KPSS ÖABT de araştırılıypr. Buna göre PSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek ve sonuçlar 10 Eylül’de yapılacak.

2002 YILINDA İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE KPSS ADINI ALDI

Kamu Personel Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, Türkiye’de devlet kurumlarına personel alımı için ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan bir sınavdır. Daha önce memur alımı için yapılan Devlet Memurluğu Sınavı ya da kısaca DMS, 1999 yılında Kamu Personeli Yasası’nda yapılan düzenleme yapılarak Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı olarak adlandırılmış ve niteliği değiştirilmiştir. 2002 yılında yapılan isim değişikliği ile şimdiki adı olan KPSS ismini almıştır.

KPSS SINAVLARI

Farklı kurumların ihtiyaçları doğrultusunda KPSS bünyesinde sınavlar gerçekleştiriliyor. Yapılan KPSS sınavları ise şu şekilde sıralabilir:

KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)

2016-KPSS Lisans (Alan Bilgisi)

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

EKPSS

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir