Eğitim

KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuç sorgulama ekranı!

Bugün binlerce kişi KPSS Ortaöğretim sınavına katıldı. Kamu kurumlarında çalışmak isteyen vatandaşlar, sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. Peki, ÖSYM açıklama yaptı mı? KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte cevapları…

Sınırlı sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı bugün binlerce kişi KPSS sınavına katıldı. Sınava giren memur adayları sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyorlar. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimine göre, KPSS ortaöğretim sınav sonuçları 24 Aralık’ta açıklanacak.

Sınav sonuçları nasıl öğrenilecek?

KPSS’ye giren adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ. 

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

İlgili Makaleler