Ekonomi

Kredi borcunu ödemeyenleri sevindirecek gelişme: corona virüsü düzenlemesi yapıldı!

Corona virüsü salgını nedeniyle devlet yetkilileri ve kurumlar önemli kararlar aldılar. Salgın döneminde vatandaşın ekonomik mağduriyetini önlemek amacıyla kredi kartı borcu olanlar hakkında düzenlemeye gidildi. Buna göre; salgın süresince vatandaşların, ödeyemediği krediler yüzünden kredi sicilinin bozulmayacak.

Türkiye corona virüsüne karşı ekonomik alanda da mücadele veriyor. Salgın nedeniyle kapanan işletmeler ve ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalan çalışanlar harcamalarını kredi kartı üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu durumu göz önünde bulunduran hükumetten milyonlarca vatandaşı sevindirecek haber verildi. Açıklanan yeni destek paketleriyle birlikte salgın sırasında bankalara kredi borcu olanların, bu dönemde ödeme aksaklıklarından dolayı sicilleri bozulmayacak. İdari ve adli takip için bekleme süresi de iki katına çıkartıldı.

Kredi borçları 3 ay ertelendi

Öte yandan ekonomik destek paketlerinde kamu ve özel bankaların kararı ile ticari ve bireysel kredi borçları 3 ay ertelenmesine karar verildi. Asgari ödeme tutatı yüzde 30 olan borçlar ise yüzde 20 ye düşürüldü. Bu karar ile kredi kartı faiz oranları yüzde 1.25 oldu. Yeni yüzde 1.25’lik oran kredili mevduat hesaplarında da geçerli olacak.

6 ay ödemesiz 10 bin TL destek kredisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik paket kapsamında, geliri 5 bin liranın altında olan hane halkına yüzde 0.49 faiz ve 36 ay vadeli 6 ay ödemesiz 10 bin liraya kadar kredi verileceği de duyuruldu. Dün başvuruları başlayan destek için vatandaşlar, kamu bankalarına mobil kanallar vasıtasıyla başvurularını yapabiliyorlar. Bu yöntemle alınan krediyi geri ödemeyen vatandaşların kefili devlet olacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir