Ekonomi

Kredi Çekecek Vatandaşlar Dikkat ! Yeni Tedbir Geliyor

Merkez Bankası tarafından yeni bi adım atıldı. Son bir yılda 70 milyar lira ihtiyaç kredisi çekildi. Buna göre kredi çekecek vatandaşlar için yeni bir tedbir geliyor.

Kredi çekecek olan vatandaşlar için Merkez Bankası tarafından yeni bir adım atıldı. Bilindiği gibi son bir yılda toplam 70 milyar lira ihtiyaç kredisi çekildi. Buna göre Merkez Bankası tarafından yeni bir adım atılacak ve ithalat talebindeki artışı yavaşlatmak hedefleniyor.

YENİ DÜZENLEME

İhtiyaç kredilerdeki artış hızının Ocak ayı sonu itibarıyla yüzde 30’u aşmasının ardından enflasyonu, ithalatı ve dolayısıyla cari açığı gözetmek adına bu artışı sınırlayacak bir zorunlu karşılık düzenlemesi öngörülüyor.

Konu ile ilgili olarak Reuters’in aktardıklarına göre Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları (ZK) TL kredi büyümesi ile ilişkilendiren sistem aracılığıyla yapılmasının değerlendirildiği ifade edildi.

Kredi Çekecek Vatandaşlar İçin Düzenleme
Kredi Çekecek Vatandaşlar İçin Düzenleme

Kredi çekecek vatandaşlar için yeni tedbirlerin geldiğine ilişkin Merkez Bankası tarafından ZK oranları daha yüksek faizle teşvik edildiği yeni sistem Ağustos ayında devreye alınmıştı.

İhtiyaç kredileri tüketimi artıran unsurlar arasında yer alıyor ve tüketimdeki artışın bir kısmı ithalat talebi yarattığı belirtildi. Bunun yanı sıra iç talebin artması enflasyonu arttıran unsurlar arasında yer aldığı ifade edildi.

MAKRO İHTİYATİ TEDBİR

Bir kaynak tarafından yapılan açıklamada alınacak olan tedbir “makroihtiyati tedbir” olarak nitelendirildi ve şu açıklama yapıldı:

“İhtiyaç kredilerindeki büyüme güncel verilere göre yüzde 34, ancak bankaların aldığı taleplere, onay bekleyen işlemlere ve eğilime baktığımızda bu kredi büyümesi baz etkisiyle yüzde 50’lere doğru ilerliyor. Cari açık, enflasyon ve ticaret dengesi gözetilerek bir önlem alınması öngörülüyor”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir