Ekonomi

Kredi Desteği Alamayanlara Karşılıksız Destek TBMM Gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yanıtlaması için bir soru önergesi verildi. Bu soru öenrgesinde kamu bankalarının kredi desteğinden yararlanamayan vatandaşlara karşılıksız destek verilip verilmeyeceği soruldu.

Corona virüsü salgını kapsamında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile kamu bankaları tarafından 10 bin liraya kadar kredi verileceği ifade edilmişti. Bu krediye başvuru yapan vatandaşların bazıları 10 bin lira için başvurduğu halde 3 bin lira kredi alırken bazıları kredi alamadı.

Bunun üzerine İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk Türkiye Büyük Millet Meclisine bir soru önergesi verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması üzere verilen bu soru önergesinde temel ihtiyaç kredi desteğinden faydalanamayan mağdur olan bireyler için yeni talep gündeme getirildi.

10 bin TL’ye başvuru yapan yüz binlerce vatandaşa 3 bin TL’lik kredi verildiğini ve başvurusu olumsuz sonuçlanan bireyler için de sicil affı gelmesine rağmen bankalardan sicil nedeniyle kredi verilmediği belirtildi.

SORU ÖNERGESİNİN DETAYLARI

Konu ile ilgili olarak verilen soru önergesinin detayları şöyle:

Covid 19 tedbirleri kapsamında on binlerce esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı, milyonlarca işçimize yüz binlercesinin daha katıldığı, asgari ücretli, emekli gibi son derece kısıtlı geliri olanların ciddi sıkıntıya düştüğü açıktır. 6 ay ödemesiz 10 bin TL ihtiyaç kredisi ile ilgili kamuoyunda çok ciddi bir infial uyanmıştır.

KARŞILIKSIZ DESTEK VERİLECEK Mİ?

Bu Bağlamda;

Devlet bankalarına 10 bin TL kredi başvurusu yapan toplam kaç kişidir?

Devlet bankalarına yaptığı 10 bin TL kredi talebi 2 bin TL veya daha az ödenen kaç kişi bulunmaktadır?

Devlet bankaları kaç kişiye olumsuz cevap vermiş, kaç kişiyi beklemeye almıştır?

Başvurusu üzerinden 30-40 gün geçtiği halde hiç cevap verilmeyen vatandaş sayımız kaçtır?

Adı temel ihtiyaç kredisi olmasına rağmen, temel ihtiyaçları karşılaması mümkün olmayan vatandaşlarımıza, kısıtlamalar konulması doğru mudur? Kısıtlamalar koymayı sosyal devlet anlayışı ile nasıl bağdaştırabiliriz?

Bankaların temel ihtiyaç kredisi vermediği veya talebini askıya aldığı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza karşılıksız yardım yapmayı düşünüyor musunuz?

Soru önergesi yanıtlandığında okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

İlgili Makaleler