Ekonomi

Kredi kartı kullananlar dikkat! Ücretler iade ediliyor

Kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Mahkemeden çıkan emsal niteliğindeki bir karara göre, banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak, müzakeresiz kesilen aidatlar geri alınabilecek.

Bankalar tarafından vatandaşlardan kredi kartı aidatı kesilebiliyor. Ancak kredi kartı kullanan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Kredi kartı aidatını almak için hakem heyetine başvuruda bulunan bir vatandaş heyet tarafından haksız bulundu. Durum üzerine Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulunan vatandaş için mahkeme tarafından emsal niteliğinde bir karar verildi.

Müzakere etmeden kart aidatı alınmayacak

Mahkeme kararını değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Tüketici yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talebine rağmen iade etmeyen bankaya karşı dava açarak, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıkmıştır. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek” ifadelerini kullandı.

Her tüketici parasını geri talep etmeli

Bankaların vatandaşla müzakere etmeden kart aidatı kesmesinin haksız olacağını belirten Gündüz, “Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da hüküm altına alarak, Yargıtay kararı uyarınca sadece zorunlu masrafların tüketiciden istenebileceğini, ancak kart üyelik ücretinin zorunlu masraf olmadığını kararlaştırdı. BDDK yönetmeliğinde yer alan, ‘kredi aidatı alınabileceğine’ dair husus bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değildir. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından ücret kesilen her tüketici parasını geri talep etmeli.” açıklamasında bulundu.

Aidat kabusu artık bitti

Açıklamalarında, artık aidat kabusunun bittiğine vurgu yapan Gündüz, “Karar aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturuyor. Kararda ayrıca, kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine de dikkat çekilmiş. Aidat, kabusu artık bitmiştir. Sadece banka, tüketiciye aidatsız kart sunar ve bunun yanı sıra da aidatlı kart kullandırmak için müzakere edip müşterinin onayını alırsa, aidatın alınması yasal hale gelebilir” dedi.

İlgili Makaleler