Ekonomi

Kredi Kartı Kullanıcılarına Uyarı ! Bunu Sakın Yapmayın: Kartınızı Boşaltıyorlar

Ticaret Bakanlığı tarafından kredi kartı kullanan vatandaşlara bir uyarı yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada dolandırıcılar tarafından internet sayfalarının fotoğraf ve isimleri kopyalanarak, kullanıcılara cazip teklifler gönderilerek tüketicilerin mağdur edildiği belirtildi.

Tatil için rezervasyon yapacaklara Ticaret Bakanlığı tarafından çok önemli bir uyarı yapıldı. Söz konusu açıklamada büyük otellerin görselleri kullanılarak sahte sayfalar açan siber dolandırıcılar, bu sayfalardan işlem yapan vatandaşların kredi kartlarını boşalttığı belirtti. Ayrıca yapılan açıklamada vatandaşların mağdur olmaması için uyarı yapıldı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada turizm faaliyetlerinin ağırlıklı olarak yapıldığı yaz döneminde, kötü niyetli kişilerin vatandaşları dolandırdıkları ve mağdur ettikleri vurgulandı.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen ucuz tatil ve konaklama tekliflerine karşı dikkatli olması gerekmektedir. Gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis resimlerinin, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu sorgulanmalıdır.

ACENTALARIN KENDİ WEB ADRESLERİ TERCİH EDİLMELİ

Ayrıca, teklife ilişkin reklam ve ilanda yer alan telefon numarası ve iletişim bilgilerinin aranarak veya internet ortamında sorgulanarak teyit edilmesi faydalı olacaktır. Satın alma kararı öncesinde tercih edilen turizm tesisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli olup olmadığının, turizm tesislerin kaç yıldız sahibi olduğunun www.kulturturizm.gov.tr ve https://yigm.ktb.gov.tr/TR-9579/turizm-tesisleri.html adreslerinden, seyahat acentalarına ilişkin bilgilerin ise www.tursab.org.tr internet adreslerinden sorgulanması önem taşımaktadır. Özellikle mesafeli yolla imzalanan sözleşmelerde, seyahat acentasının veya turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve iletişim bilgilerine yer verildiğini ve ayrıca internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olduğunu kontrol etmesi, özellikle sosyal medya veya kısa mesajla iletilen reklamlar üzerinden yapılan satış yerine seyahat acentalarının kendi internet sitesini tercih etmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ

Tüketicilerimizin bu duruma şüpheyle yaklaşması ve belirtilen telefon numarasını diğer sayfalardan ve kaynaklardan kontrol etmesi önem taşımaktadır. Gerek yüz yüze satışlarda gerekse de mesafeli satışlarda satın alınan konaklama sözleşmesine ilişkin broşür veya bilgilendirme formunun talep edilmesi faydalı olacaktır. Tüketicilerimizin turizm tesislerinin logo ve isimlerini kopyalayarak veya isimlerinde ya da internet adreslerinde anlaşılamayacak şekilde küçük değişikliklerle sahte internet sitesi oluşturarak tüketicileri mağdur edici faaliyette bulunulmasının aynı zamanda dolandırıcılık suçunu oluşturması nedeniyle adli makamlara bildirmesi mağduriyetlerin önüne geçilmesi noktasında önem arz etmektedir. Tüketicilerin yaşanan mağduriyetlerinin giderilmesi ve kayıplarının tazmin edilmesi amacıyla değeri 10 bin 390TL’nin (2020 yılı için) altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 10 bin 390 TL’nin üzerindeki başvurular ise Tüketici Mahkemelerinin görev alanına girmekte olup, 6502 sayılı Kanunun 73/A maddesi uyarınca dava şartı olarak Tüketici Mahkemelerinde dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması gerekmektedir.”

İlgili Makaleler