Ekonomi

Kredi Notu Düşük Olanların Artık Endişelenmesine Gerek Kalmadı! Bu Bankalar Tüm Kredi Notu Sistemini Devre Dışı Bıraktı! Artık Herkes…

Kredi kartları ve banka kredileri nakit sıkışıklığına bire bir çözüm olsa da geri ödemeler de sorun yaratması halinde vatandaşların kredi notunu düşürebiliyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlar ise, kredi çekmekte veya kredi kartı almakta zorlanıyor.

Bazı bankalar ise, kredi notuna bakmaksızın kredi veriyor. Bu bankalar geri ödemeleri garanti altına alabilmek adına çeşitli teminatlar da isteyebiliyor. Öte yandan 2022 yılında en avantajlı kredileri, kredi notu düşük olan vatandaşlara aşağıdaki bankalar sağlıyor.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Bir süredir bankaların ortak havuzlarında görebildiği kredi notları, “Kredi Kayıt Bürosu (KKB)” tarafından bankalara sağlanıyor. KBB, tüketicilerin geri ödeme prensiplerini değerlendirerek, kredi notu veriyor. Bir bağlamda finansal karne de denilebilecek olan kredi notu, vatandaşın aldığı banka kredilerinden kullandığı kredi kartlarının geri ödemesine, hatta su, elektrik veya telefon faturasını zamanında ödemesine kadar, kayıtlı olan tüm geri ödemelerin puanlandığı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Kredi notunun yüksek olması vatandaşın geri ödemelerinde sorun yaşamadığını gösterirken; kredi notunun düşük olması geri ödemelerde bir sorun olduğunu gösterdiği için riskli görülüyor. Dolayısıyla bankalar da risksiz olan gruba kredi vermek istiyor. Ancak, kredi notunu yükseltmenin birtakım yöntemleri bulunuyor. Finans uzmanlarına göre, her şeyden önce vatandaşların gecikmeli olan banka borçlarına bir son vermesi gerekiyor. Ardından kredi notunu yükseltmek isteyen vatandaşlar düşük limitli kredi kullanıp düzenli ödemesi ya da yine aynı şekilde kredi kartının asgari borcunu değil, tamamını yatırması tavsiye ediliyor. Faturaların en az 6 ay boyunca düzenli ödenmesi de kredi notunu yükseltiyor.

Kredi Notu Düşük Olanlar Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?

Bankaların kredi verirken iki ayrı sistem kullandığını söylemek gerekiyor. Bu bağlamda bazı bankalar, başvuru yapan vatandaşların kredi notunu değerlendirirken; bazı bankalar kredi notuna bakmaksızın başvuru yapan kişilerin düzenli geliri olduğunu belgeleyebilmesine bakıyor. Ayrıca bazı bankalar her ikisi olmasa da ipotek usulüyle kredi verebiliyor. Bu bağlamda kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi veren bankaların başında Fibabanka geliyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlara 40 bin TL’ye kadar kredi sağlayan Fibabanka, talep edilmesi halinde 36 aya kadar vade seçeneği de sunuyor. Fibabanka’nın yanı sıra Akbank, TEB’in şubesi kolu CEPTETEB, QNB Finansbank’ın şubesiz kolu Enpara ve Vakıfbank isimli bankalar da kredi notu düşük olsa da düzenli bir geliri olduğunu kanıtlayan vatandaşlara kredi sağlıyor.

İlgili Makaleler