Ekonomi

Kredi Notunuz Düşükse Endişelenecek Bir Şey Kalmadı; Çünkü 5 Banka Kredi Notuna Bakmadan Kredi Vereceğini Açıkladı! İşte O Bankalar…

Bankaların ortak sisteme geçmesinden bu yana tüm finans kuruluşları tarafından görülebilen kredi notları, vatandaşların banka hizmetlerin yararlanmasını zorlaştırdı. Geri ödemelerde sorun yaşamak istemeyen bankalar, kredilerini kredi notu yüksek olan vatandaşlara vermek isterken, kredi notu düşük olan vatandaş borç seviyesinin her geçen gün artmasını yaşadı. Özellikle pandeminin de getirdiği ekonomik yorgunluk o 5 bankayı harekete geçirdi.

Kredi Kayıt Bürosu, kısaca KKB olarak adlandırılan sistem vatandaşların aldıkları kredilerden kredi kartlarının geri ödemelerine kadar tüm geri ödemelerin değerlendirildiği ve bu geri ödeme performansı üzerinden vatandaşlara kredi notunun verildiği bir sistem olarak hayatımıza girdi. Günümüzde oldukça önemli olan KKB notunun düşük olmasını özellikle aşağıdaki 5 banka sorun etmeyeceğini açıkladı.

Kredi Notu Yükseltilebiliyor

Kredi notu düşüklüğü sebebiyle kredi çekemeyen vatandaşlara finansal uzmanlardan kredi notlarını artırma tavsiyesi sıklıkla geliyor. Özellikle 6 ay gibi bir süre içerisinde artırılabilen kredi notları, bu süre içerisinde vatandaşın ödemelerinin düzenli hale gelmesinden etkileniyor. Şöyle ki, kredi notunu artırmak için ilk olarak mevcutta var olan borçlarını ödemesi gerekiyor. Bu sayede kredi notunun düşmesini durdurabilecek olan vatandaşların özellikle kredi kartlarının ekstrelerinde asgari tutarı değil, toplam tutarı ödemeleri ve ev ya da işyeri gibi üzerine olan elektrik, su ya da internet faturalarını düzenli bir şekilde ödemeleri kredi notunu yükseltiyor. Ancak kredi notunu yükseltemeyecek olan vatandaşların da kredi için başvuru yapabileceği bankalar bulunuyor.

Kredi Notu Düşük Olsa Da Bu Bankalar Kredi Veriyor

Bankalar kredilerini sağlarken, üç ayrı detaya dikkat ediyor. Bunlardan ilki herkesin bildiği üzere kredi notu oluyor. Ancak kredi notuna bakmadan da kredi verebilen bankalar, özellikle kredi notu yerine düzenli bir geliri olduğunu kanıtlayan vatandaşlara da kredi sağlayabiliyor. Her iki yöntem ile de kredi çekemeyen vatandaşların üçüncü bir yolu da bulunuyor; o da ipotek usulü kredi çekmek oluyor. Kredi notu düşük olan vatandaşların gelir belgesi sunarak ya da ipotek göstererek ihtiyaç kredisi çekebileceği bankalar arasında ise Fibabanka, Akbank, TEB’in mobil hali CEPTETEB, Enpara ve Vakıfbank yer alıyor.

İlgili Makaleler