Ekonomi

Kripto Para Dünyası Şokta! Elektronik Devi Alibaba Açıkladı!

Kripto paraya ilişkin her geçen gün yeni bir gelişme yaşanmaya devam ediyor. Çin’in geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerine yasaklama kararı almasının ardından Alibaba’dan açıklama geldi.
Alibaba, Çin Merkez Bankası’nın kısıtlamalarına uymak için 8 Ekim’den itibaren kripto madenciliği ekipmanlarının satışını yapmayacağını açıkladı. Bu flaş açıklama yatırım dünyasını adeta şoka uğrattı.

Alibaba’dan Kripto Para Şoku

Çinli e-ticaret devi, “sanal para birimleriyle ilgili yasa ve düzenlemelerin istikrarsızlığını” dikkate aldığını söylerken, kripto para birimleri elde etmek için herhangi bir öğreticinin, stratejinin ve yazılımın satışının da yasaklanacağını aktardı.

Alibaba, tüketici elektroniği bölümü altında yer alan “Blockchain Madenci Aksesuarları ve Blockchain Madencileri” kategorilerini kapatacağını aktardı. “Her ülkedeki politika değişikliklerini takip edeceğiz ve kontrol politikalarımızı buna göre ayarlayacağız” ifadelerine yer verdi. Alibaba, 15 Ekim’den itibarıyla yeni politikaları ihlal eden tüccarların, ürünlerinin silinmesi veya hesaplarının kapatılması gibi sonuçlarla karşılaşacağını söyledi.

İlgili Makaleler