Eğitim

Kritik Açıklama: Okulların Açılma Tarihi Mi Değişiyor?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz corona virüsü salgını kapsamında okulların açılması hakkında açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz açıklamalarında okulların açılma tarihinin yeniden değerlendirmeye alınması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve Ankara Şehir Hastanesinin Acil Tıp Kliniğine başvuran ‘olası vaka’ sayısının Haziran ayının başında iki rakamlı sayılara kadar indiğini belirtti. Ancak Kayıpmaz açıklamalarının devamında şu an ‘olası vaka’ tanımına uyan başvuru sayısının üç rakamlı sayılara yükseldiğini vurguladı.

OKULLARIN AÇILMASI

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuştu ve ‘Peki bu tablo artarak devam ederse, okulların açılması yeniden değerlendirilir mi?’ sorusuna yanıt verdi. Kayıpmaz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Değerlendirmeye alınması gerekir. Ağustos ayı içerisinde yeni vaka sayımızı ne kadar düşürürsek, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da artış göstereceği sonbahar aylarına o kadar hazırlıklı girerdik. Tedbirsizlik, okulların uzaktan eğitimle mi, örgün eğitimle mi, yoksa karma modelle mi açılacağına dair Milli Eğitim Bakanlığımızın alacağı kararları etkileyecektir.”

SAHİLLERDEKİ DURUM ENDİŞE VERİCİ

Kayıpmaz sahillerdeki durumun endişe verici olduğunun altını çizerek, “Kurban Bayramı kritik bir eşik demiştik. Ne yazık ki bu eşiğe takıldık. Ortaya çıkan manzara, sosyal hayatımızda ne kadar kontrolsüz olduğumuzu gözler önüne serdi.” düşüncesini dile getirdi.

İlgili Makaleler