Gündem

Kritik Açıklama Yapıldı ! Corona Virüsü Salgınının Daha Başındayız

Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsü hakkında önemli açıklamalar yapıldı. Söz konusu açıklamada daha salgının başında olunduğunu belirtti.

Koronavirüs salgınının bilançosu dünya çapında ağırlaşmaya devam ediyor. Her geçen gün artan vaka ve ölüm sayılarıyla salgın tam anlamıyla dünyaya diz çöktürmüş durumda. Dünya genelinde vaka sayısı bugün itibarıyla 30 milyonu aşmış durumda. Virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısının ise çok kısa sürede 1 milyonu geçmesi bekleniyor.

Dünyanın en merakla beklediği haber ise Covid-19’u yenecek aşıyla ilgili. Birçok ülkede aşı çalışmaları ve gönüllüler üzerinde denemeler devam etse de henüz etkinliği kanıtlanmış bir aşı yok. Dünya Sağlık Örgütü salgın konusundaki en yetkili kurum olarak sık sık koronavirüsün dünyadaki seyriyle ilgili bilgileri paylaşıp dünyaya uyarılarda bulunuyor.

“DAHA ORTALARINDA BİLE DEĞİLİZ”

Bunun son örneği ise Örgütü’ün Covid-19 özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro’dan geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro, dünyanın daha koronavirüs salgınının başında olduğu uyarısında bulundu. İngiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin sorularını yanıtlayan Nabarro, “Bu korkunç durum salgınlarla ilgili herhangi bir bilim kurgu filmindekinden çok daha kötü. Salgının vereceği zararları daha yeni görmeye başladık, daha ortalarında bile değiliz” dedi.

“UTANÇ VERİCİ BULUYORUZ”

“Hepimiz mevcut durumu korkunç, utanç verici buluyoruz” diyen Dr. Nabarro, “Bir sağlık meselesi öylesine kontrolden çıktı ki, şimdi dünyayı sarsıyor” ifadelerini kullandı. Koronavirüs salgınının dünyayı yalnızca resesyona sürüklemeyeceği uyarısını yapan Dr. Nabarro, “Muhtemelen yoksulların sayısını ikiye katlayacak, yetersiz beslenen insanların sayısını ikiye katlayacak, yüz milyonlarca küçük işletmenin iflasına yol açacak, birçok gencin eğitim fırsatını elinden alacak devasa bir ekonomik daralmaya sürüklüyor” yorumunu yaptı.

Dr. Nabarro, “Hiçbirimiz böyle bir şeyi tasavvur edemezdik. Durum bilim kurgu filmlerinkinden daha korkunç ve daha başlangıcındayız” dedi ve ekledi:

“Dünyaya vereceği zararları daha yeni görmeye başlıyoruz. Avrupa’da her şeyin geri dönüşüne tanık olduğumuz bu aşamada, durum daha da kötüleşiyor.”

İlgili Makaleler