Ekonomi

Kritik Açıklama Yapıldı: Gram Altın 600 Lirayı Bulabilir

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman altın fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Oğuz Başman açıklamalarında altın fiyatlarında düşüş beklemediklerini belirterek gram altının yıl sonunda 600 lirayı bulabileceğini belirtti.

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman altın fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başman yaptığı açıklamalarında altın fiyatlarında düşüş beklemediklerini belirterek gram altının yıl sonunda 600 lirayı bulabileceğini belirtti.

ALTINA YÖNLENME ARTTI

Konu ile ilgili olarak Oğuz Başman açıklamalarında “Altın yaklaşık 1 aydır rekora doymuyor. Yeni yeni rekorlara koşuyor. Çünkü dünyada pandemi tehlikesi hala bitmedi ve devam etmekte. Bu da dünyanın gelişmiş ülke ekonomilerini olumsuz etkileyeceği apaçık ortada. Bu nedenle dünyadaki genel olarak bütün ekonomik hareketler altındaki ivmenin yukarı doğru seyredeceğine işaret etmekte. Yanı sıra dünya genelinde faizlerin düşük olması, doların euro karşısında değer kaybediyor olması yine güvenli liman olarak görülen altına yönlenmeye arttırmaktadır” ifadelerine yer verdi.

600 LİRA OLMASI BEKLENİYOR

Başman açıklamalarının devamında altının gram fiyatının yıl sonuna kadar 550 lira seviyelerine ulaşmasını beklediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Buna paralel olarak Türkiye’de de aynı hareket ve ivmeyi görmekteyiz. İster istemez Türkiye’de de altın fiyatları yukarı doğru hareketlendi. Dün 465 lira olan gram altın fiyatı bugün 480 lira oldu. Gramda 15 lira artış gösterdi. Orta ve kısa vadede 500-550 lirayı görecek gibi altın. Yılbaşına da altın 550’in üzerinde 600 liraya yakın bir rakamda olması beklenmekte.

“DÜŞME İHTİMALİ ÇOK ZAYIF”

Bazı vatandaşlar gibi esnaflarımızdan bazıları da yanıldı. Elinde yüklü parayla altın almayıp bekleyenler oldu. Ciddi kayıplara uğradılar. Vatandaşlarımız içinde söyleyeyim şu anda bir düşme hareketi, beklentisi görülmüyor. O nedenle uzun vadede bir gerileme olabilir ama o da 1 sene mi, yoksa 2 sene içerisinde mi olur bilemiyoruz. Ancak şu anda düşme ihtimali çok zayıf.”

İlgili Makaleler