Kamu Haberleri

Küçük çocuğu olan ve sigortalı çalışmak isteyen annelere müjde!

Annelere aylık 250 Avro’ya kadar ve eğitimli bakıcılara tek seferlik 200 Avro’ya kadar mali destek veren Eğitimli Bakıcıların Desteklenmesi Projesi Başlıyor!

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi;

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanmaya başlıyor.

Proje ile kadınlara toplamda 25.472.000 Avro mali destek aktarılacaktır. Hemen başvuru yapmak için aşağıda link verilmiştir. Belirtilen liki tıklayarak hemen online başvurunuzu yapabilirsiniz.

Projenin amaçları:

-Kadınların işgücüne katılımını ve çalışan kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek,

-Çalışan annelerin iş-yaşam dengesine katkı sağlamak

Ebeveynlerin çocuklarını eğitimli çocuk bakıcılarına baktırmaları ve çocuk bakıcılarını sigortalı olarak çalıştırmaları konusunda farkındalık artırmak,

Eğitimli çocuk bakıcılığının insana yakışır bir düzeyde olmasını sağlayarak çocuk bakıcılığı sektörünü desteklemek.

Proje kapsamında iki farklı grup hibe desteğinden faydalanacak:

Eğitimli çocuk bakıcısı istihdam eden anneler (Çalışan Anne Desteği),

0-36 ay çocuk bakımı alanında MEB sertifikası almış kadınlar

MALİ DESTEK UYGULAMASINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Eğitimli Çocuk Bakıcısı İstihdam Eden Anneler (Çalışan Anne Desteği)

Anneler! Çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu bütçenize aylık 200 Avro (€) Çalışan Anne Desteği sağlıyor. Bekar anneye ve özel gereksinimli çocuğu olan anneye aylık 250 Avro (€) ödenecektir. Dikkat! Çalışan anne desteği için ön kayıtlar 13 Kasım 2019 Çarşamba saat 14.00’dan itibaren e-devlet şifresi ile www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek olup ön kaydını başarıyla yapan ilk 3.700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecektir. Detaylı bilgiye www.sgkegitimlibakici.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Kadınlarımızın Dikkatine!

Bakıcı Eğitim Teşviki ile toplam 6.000 eğitimli çocuk bakıcısına mali destek sağlanacaktır. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet eden kadınlardan çocuk bakımı kursunu tamamlayan ve MEB onaylı sertifikasını ibraz edenlere tek seferlik 100 Avro (€), sertifikasıyla birlikte eğitim masraflarını gösteren belgeyi de ibraz edenlere tek seferlik 200 Avro (€) ödeme yapılacaktır.

Destekten yararlanabilmek için:

Projenin ilan tarihi olan 10 Kasım 2019’dan sonra, 0-36 ay çocuk bakımı sürecini kapsayan Milli Eğitim Bakanlığı sertifikası veren bir kursu başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Çocuk bakımı kursları için MEB Halk Eğitim Merkezleri ve (MEB onaylı sertifika veren) Belediyelere bağlı eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz.

İŞKUR Kayıt Belgesi almalısınız (e-devletten alabilirsiniz).

MEB onaylı sertifikanızı ve İŞKUR kaydı belgenizi, proje süresince ikamet ilinizdeki (Ankara, İstanbul, İzmir) Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesindeki yerel proje ofisimize teslim etmelisiniz.

Son aşamada sosyal güvenlik haklarınızla ilgili bilgilendirildikten sonra tebrikler, hibe desteğini almaya hak kazandınız!

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) aracılığıyla fonlanan Proje, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamayı hedeflemektedir.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİ MİKTARI NE KADARDIR?

Aylık 200 Avro (€)’dur. Çocuğunuz 36 aylık olana kadar (36’ncı ay dahil) mali destekten en fazla 32 ay boyunca faydalanabileceksiniz.

Bekar anneler veya özel gereksinimli çocuğu olanlar aylık 250 Avro (€) ödeme alacaktır.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilir.

GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğunuzun olması,

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır), Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız,

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.),

Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız,

SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız,

Bakıcınızın ücretini en az asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve Proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekmektedir.

BAKICINIZIN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

5510 sayılı Kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında tam zamanlı olarak çalışan kadın olması,

18 yaşını doldurmuş olması,

Anne ve çocukla aynı ilde ikamet ediyor olması,

Anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması (Aynı evde yaşıyorsa üçüncü derece dahil üçüncü dereceye kadar akrabalık bağı olmaması),

Bu proje kapsamında aynı zamanda anne olarak faydalanıcı olmaması ve

0-36 ay çocuk bakımıyla ilgili eğitimli olduğunu İŞKUR, MYK, MEB onaylı belgeyle belgelendirmesi veya lise ve üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Proje; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanacaktır. Projenin uygulanacağı illerde, ön kaydını ilk yapan toplam aylık ortalama 3.700 anneye mali destek sağlanacaktır. Her ilin tabloda belirtildiği üzere bir kontenjanı bulunmaktadır. Projeye il bazında belirtilen kontenjanın üzerinde talep olması halinde kesin kayıt hakkı ilk başvuranlara verilecektir. İlk başvuru sırasına göre kesin listeler ve yedek listeler oluşturulacaktır. Kesin listelerde yer açılması durumunda yedek listelerden aktarım yapılacaktır. Bu nedenle, Projeye mümkün olduğu kadar erken başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

İlk ön kayıt olan ve gerekli şartları taşıyan anneler mali destek almaya hak kazanır.

Ön Kayıt işlemleri sadece internet üzerinden yapılacaktır. Projeye başvurabilmeniz için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Sistem, başvuru numarasını başvuru sırasına göre otomatik olarak verecektir. Kesin Kayıt ise, illerdeki Proje ofislerinde yapılacaktır.

ÖN KAYIT AŞAMASI

Ön kayıt işleminizi 13 Kasım 2019 Çarşamba saat 14.00’dan itibaren www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet şifrenizi kullanarak yapmalısınız.

Ön kayıt yapmadan önce, sizin ve çocuğunuzun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemindeki adres bilgilerinizin güncelliğinden, çocuğunuz ile aynı adreste göründüğünüzden ve ikametgâhınızın başvuru yapacağınız ilde olduğundan emin olunuz.

Sistem, sizden ön kayıt sırasında kesin kayıt randevusu oluşturmanızı isteyecektir, istemediyse “yedek listedesiniz” demektir. Bu durumdaki annelerimiz, daha sonra boşalan kontenjan olması durumunda, ilan ve SMS yoluyla bilgilendirilerek davet edilecek, sırayla ve kontenjanlar dahilinde kesin kayda alınabilecektir.

KESİN KAYIT AŞAMASI

Kesin kayıt öncesi 4/a sigortalısı olarak bir işverenin yanında çalışmaya başlamış olmanız şarttır. Yani, çalışmaya başladığınıza dair işe giriş bildiriminizin, kesin kayıt randevu gününden en geç 1 gün önce, işvereniniz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmış olması gerekmektedir.

Kesin kayıt için, size ön kayıt aşamasında bildirilen tarih ve saatte belirtilen adrese gelmeniz gerekmektedir. Ofisimize geldiğiniz zaman öncelikle evraklarınız kontrol edilecek, daha sonra kesin kayıt için başvuru masalarına yönlendirileceksiniz.

Randevunuza mazeretiniz olmaksızın zamanında gelmemeniz halinde kayıt hakkınız düşecektir. Ancak, kesin kayıt tarihinde işsiz olmanız nedeniyle kesin kaydınızı yaptıramamanız durumunda yine de ofisle iletişime geçiniz. İlerleyen zamanlarda iş bulmanız halinde, Proje ofislerine dilekçe vererek durumunuzun yeniden değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Kesin kayda gelirken artık çocuğunuz için eğitimli bir bakıcı bulmuş olmanız gerekmektedir. Size verilen kesin kayıt tarihinde çocuk bakıcınızı Ek 9 kapsamında tam zamanlı olarak sigortalı yapmalısınız.

KESİN KAYIT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Ön kayıtlar sonrasında kesin kayıt için randevu aldıysanız;

Türkiye Halk Bankası nezdinde kendi adınıza biri TL ve diğeri Avro olmak üzere 2 hesap açtırmanız (Hesabı açtırırken hesap kesim ücreti talep edilmemesi için lütfen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) için olduğunu gişedeki görevliye bildiriniz.),

Çocuk bakıcısının maaşını yatırabilmeniz için Türkiye Halk Bankası nezdinde çocuk bakıcısı adına TL hesabı açtırılması (Hesabı açtırırken hesap kesim ücreti talep edilmemesi için lütfen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (EDU-CARE) için olduğunu gişedeki görevliye bildiriniz.),

Sizin ve çocuk bakıcınızın ilgili hesaplarına ilişkin Banka Muvafakat Formunu doldurup imzalamanız,

Bekar annelerin ve özel gereksinimli çocuğu olan annelerin durumlarını ispatlayıcı belgeleri tedarik etmeleri (velayet, özel gereksinim vb.) gerekmektedir.

Ayrıca, çocuğun ve annenin aynı adreste ikamet etmesi gerekmektedir. Farklı adreslerde görünüyor ise kesin kayıt tarihinden önce gerekli düzeltmelerin ilgili Nüfus Müdürlüğünden yapılması gerekmektedir.

Kesin Kayıtta İstenen Belgeler Nelerdir? Kesin kayıt aşamasında;

İmzalı Ön Kayıt Başvuru Formunuz (Ön kayıt işlemini tamamladığınızda oluşacak formun çıktısını alıp sizin ve bakıcınızın imzalaması gerekmektedir.),

Banka Muvafakat Formunuz (Türkiye Halk Bankası nezdinde adınıza ve çocuk bakıcınızın adına açılan hesaplara ilişkin),

Taahhütname,

Siz ve çocuk bakıcınız tarafından doldurulmuş ve imzalanmış Ek-9 Kayıt Formu (Bakıcınızı sigortalı çalıştırmaya başlayabilmeniz ve SGK’ya kaydını yaptırmanız için gerekli form),

Çocuk bakıcısının 0-36 ay çocuk bakımı alanında İŞKUR, MYK, MEB ya da okullardan almaya hak kazandığı diploması veya sertifikası, • Varsa çocuğunuzun özel gereksinim raporu,

Boşanmış anneler için çocuğun velayet belgesi, talep edilecektir.

Faydalanıcı Annelerin Aylık Yükümlülükleri Nelerdir? Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için; • Öncelikle bakıcı sizin evinizde veya kendi evinde (Çocuğunuz ya sizin evinizde ya da bakıcının evinde bakılmalıdır.) çocuğa bakmaya başlamalıdır. Dönem dönem habersiz denetim için çocuğun bakıldığı eve ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Takvim ayları itibarıyla aylık 30 gün bir işverenin yanında çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).

30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz! Bildirim süresi rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

Yanınızda çalıştırdığınız çocuk bakıcısının ücretini, banka aracılığı ile ödemelisiniz (Kesin kayda gelmeden önce kendi adınıza Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından bakıcı adına açtırdığınız Halk Bankası hesabına bakıcıyı çalıştırdığınız ayı takip eden ayda, maaşını banka havalesi yoluyla ödemelisiniz. Örneğin bakıcı Aralık ayında çalışmaya başladı diyelim. Bakıcınızın maaşını, Halk Bankasında açtığınız hesaptan bakıcının hesabına Ocak ayı içerisinde yatırmalısınız. Maaş tutarı 2019 yılı için en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyi olan 2.175,00 TL olmalıdır. Bu tutardan az olan miktarlar, elden ödemeler ve proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.)

Kayıtlı bir bakıcı çalıştırdığınız için takvim ayı itibariyle bakıcı adına 30 günlük sosyal güvenlik primini düzenli olarak ödemelisiniz. (Primler, bakıcıyı çalıştırdığınız ayı takip eden bir sonraki ay tahakkuk edip ödenecek hale gelir. Yani Aralık ayında çalıştırdığınız bakıcının primini, Ocak ayının sonuna kadar bankalar aracığıyla ödeyebilirsiniz.)

Proje ekibi veya Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından zaman zaman bakıcınızın gerçekten çocuğa bakıp bakmadığını öğrenmek ve bakım hizmetinin kalite düzeyini belirlemek amacıyla ev ziyaretleri gerçekleştirilecektir. Bu ziyaretlerde çocuğunuza bize bildirdiğiniz bakıcı tarafından bakıldığının tespit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca;

Çocuk bakıcısının iş kazası geçirmesi veya meslek hastalığına yakalanması halinde bunun süresi içinde SGK’ya bildiriminin yapılması, • Evde sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdığınız için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda belirtilen diğer yükümlülükleri yerine getirmeniz,

Bakıcının, çocuğun ya da kendinizin durumlarınızda meydana gelecek, projeyi etkileyecek değişiklikleri (evlenme, boşanma, işten çıkma, vefat vb.) ilgili İl Müdürlüğündeki yerel ofise 7 gün içerisinde bildirmeniz gerekmektedir. İstisnai süre uygulamalarına ilişkin hükümler saklıdır.

Mali Destek Ödemesi Aylık mali destek ödemesi, aylık yükümlülüklerinizi tam olarak yerine getirmeniz, başvuru kriterlerini devam ettirmeniz ve herhangi bir usulsüzlük olmaması halinde bakıcı çalıştırdığınız ayı takip eden ikinci ayın 15’inde Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından oluşturulacak Nihai Ödeme Listelerine binaen Halk Bankasında açmış olduğunuz Avro hesabına yatırılacaktır (Örneğin Aralık 2019 ayı için annelere ilk ödeme 15 Şubat 2020 tarihinde yapılacaktır.).

Proje kurallarına göre ödemelere hak kazanabilmeniz için, her ay projenin başvuru şartlarını devam ettirip ettirmediğinizin ve bakıcı maaş ve prim ödemelerini zamanında (bakıcı çalıştırma ayını takip eden ayın başından sonuna kadar geçen 30 günlük süreçte) yerine getirip getirmediğinizin belli olması gerekmektedir. Dolayısıyla ödemeler 2 ay geriden yapılmaktadır.

Sistem tarafından ödemelere ilişkin gerekli kontroller her ayın başında geriye dönük olarak (bir önceki ay yukarıda belirtilen bakıcı maaş ve prim ödemelerinin yapılıp yapılmadığı) yapıldıktan sonra, ödeme listeleri oluşturulduğundan istenilen koşulları tam olarak yerine getirmediğiniz tespit edilirse size kayıtlı cep telefonunuzdan kısa mesaj ile bilgi verilerek, gerekli koşulları sağlamanız talep edilecektir. Ayrıca Projenin web sayfasından da ödeme durumunuzu takip edebilirsiniz.

YEDEK LİSTEDE YER ALAN ANNELER MALİ DESTEKTEN YARARLANABİLECEK Mİ?

Asıl listeden çıkan anne olması durumunda, yedek listede yer alan anneler kayıt sırasına göre mali destekten yararlanabileceklerdir. Yedek listede yer alanlara, yedek listede bulundukları süre için Projeden herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Düzenli olarak, asıl listeden çıkanların yerine ilgili illerin yedek listesinde bulunanlar alınarak mali destekten yararlanmaları sağlanacaktır.

AYLIK DENETİMLER NASIL YAPILACAKTIR?

Kesin kayıt aşamasında proje yararlanıcısı olarak sizden alınan taahhütnameye istinaden Proje Yerel Destek Ekibi tarafından proje kayıt anında çocuğun bakıldığını belirttiğiniz adrese önceden haber vermeksizin ev ziyaretleri yapılacaktır.

Çocuk bakıcısının ve/veya çocuğun 3(üç) kez mazeretsiz olarak kesin kayıt sırasında bakıldığını belirttiğiniz evde bulunamaması ya da bir kez bile ziyaret yapılmış olsa dahi herhangi bir usulsüzlüğün tespiti halinde desteğin iptali söz konusu olacaktır. Adres değişikliği yapmanız veya taşınmanız durumunda ofise hemen bilgi vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan ev ziyaretinde adresinizde bulunamadığınızda size ihlal verilmek zorunda kalınacak, mazeretsiz evde yok sayılacak ve durumunuz netleşene kadar ödemeleriniz askıya alınacaktır.

Bakıcının ve bebeğin evde bulunmama durumuna ilişkin mazeret belgesi (mazeretin niteliğine göre kamu otoritesi belgesi, vardiya çizelgesi vb.) 7 iş günü içerisinde Yerel Ofise bildirilmelidir. Ev ziyaretine gelindiği gün bakıcı izinliyse, bakıcının izinli olduğuna dair izin belgesi anında ev ziyaretine gelen personele sunulmalıdır. Bakıcı İzin Belgesi örneği ön kayıt yaptırdığınız internet adresinde bulunmaktadır.

MALİ DESTEKTEN YARARLANMA DURUMU HANGİ HALLERDE DURDURULUR VEYA SONA ERER?

Çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 32 ay boyunca verilebilecektir. Ancak, çocuk 36 aylık olduğunda 32 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erecektir.

Denetimlerde bakıcı çalıştırılmadığı ya da işten çıktığı veya çıkarıldığı tespit edilirse mali destek durdurulacaktır.

Mali destek ödemesi alınması şartlarının mücbir sebepler haricinde 3(üç) kez ihlal edilmesi durumunda annenin faydalanıcı statüsü sona erecektir.

Projenin son ödeme ayından sonra yükümlülükler geriye doğru yerine getirilse dahi daha önceki aylar için ödeme alınamayacaktır.

Bu şartlardan hangisi önce dolarsa o, tek başına yararlanma durumunuzu sona erdirecektir.

Lütfen Projeyi etkileyebilecek değişiklikleri (işten ayrılma, taşınma, boşanma vb.) ve uzun süreli raporları en geç 7 gün içerisinde Proje Ofisine bildiriniz. Projeyi etkileyebilecek değişikliklerin zamanında bildirmemesi durumunda yapılan ödemeler geri alınmak zorunda kalınabilecektir. İletişim bilgilerinin değiştirilmesi ve değiştirilen bilgilerin Yerel Ofise bildirilmemesi halinde, Proje Ofisinde kayıtlı telefon numarasına yapılan bildirimler geçerli sayılır.

Mazeretsiz olarak, çocuk bakıcısının ve/veya çocuğun 3(üç) kez ev ziyaretinde evde bulunmaması halinde de destek kesilecektir.

Kurum tarafından yapılan denetimler, ziyaretler veya şikayetler sonrası, mali destekten yararlanmak için gerekli olan şartlara ilişkin herhangi bir usulsüzlük yapıldığının tespit edilmesi durumunda, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanunu’na göre işlem yapılacaktır.

Ayrıca proje kapsamında sağlanan mali destek kesilecek, projeye bir daha başvuru yapılamayacak ve yararlanıcıya o güne kadar proje kapsamında yapılmış olan tüm ödemeler geri alınacaktır.

ÇALIŞMA DURUMUNUN SONA ERMESİ HALİNDE NE OLUR?

Anne işten çıkarsa/çıkarılırsa iki aylık süre tanınır. Bu süre içerisinde, İŞKUR üzerinden iş araması ve bu durumu ilgili Proje Destek Ekibine bildirmesi kaydıyla asil listede kalmaya devam eder. İki aylık süre sonunda anne iş bulamazsa asil listeden çıkarılır. Bakıcının çalışma durumunun sonra ermesi halinde ise, anneye çocuk bakıcısı bulması için bir aylık süre tanınır. Bu süre içerisinde, çocuk bakıcısı araması ve bu durumu ilgili Proje Destek Ekibine bildirmesi kaydıyla asil listede kalmaya devam eder. Bir aylık sürenin sonunda annenin çocuk bakıcısı bulamaması durumunda anne asil listeden çıkarılır.

PROJENİN FAYDALARI NELERDİR?

Kadınların işgücüne katılım oranının artırılması,

Doğum yapan kadınların iş yaşamına geri dönüşünün ya da katılımının kolaylaştırılması,

Çalışan kadınların kayıtlı istihdamının desteklenmesi,

Çalışan annelerin iş-yaşam dengesine katkı sağlanması,

Eğitimli çocuk bakıcılarının ve bu sektörün desteklenmesi,

Çocukların eğitimli çocuk bakıcılarından kaliteli bakım hizmeti almasının sağlanması,

Ebeveynlerin çocuklarını eğitimli çocuk bakıcılarına baktırmaları ve onları sigortalı çalıştırmaları konusunda farkındalıklarının artırılması.

HEMEN ONLİNE BAŞVURU YAPMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

 

 

 

İlgili Makaleler