Ekonomi

Kurban Bayramı Öncesinde İşçilere İkramiye

İşçilere dörtte taksitte ödenen ilave tediyenin iki taksitinin ödemesi yapıldı. Bu yıl üçüncü ikramiye taksit ödemesi 31 Temmuz yapılacak. Bu yıl Kurban Bayramının da aynı tarihe denk gelmesinden dolayı ilk defa ilave tediye ödemelerinin erkene çekilmesi beklenmektedir.

Kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave ikramiye ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler 4 taksitte gerçekleştiriliyor. Bu yılın ilk ilave tediye ödemesi 31 Ocak’ta yapılırken ikinci taksit ise 22 Mayıs’ta ödendi.

Konu hakkında Milliyet’ten Cem Kılıç’ın aktardıklarına göre ilave tediyenin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ağustos ve aralık aylarında ödenmesi beklenmektedir.

BAYRAMDAN ÖNCE ÖDEME BEKLENİYOR

Henüz üçüncü ve dördüncü tediye taksitlerinin ödeme tarihleri henüz netleşmedi. Ancak Kurban Bayramı 31 Temmuz’a denk geliyor ve tediyelerin Ağustos ayında ödenmesi bekleniyor. Bu bağlamda ikramiye ödemelerinin üçüncü taksitinin Kurban Bayramından önce işçilere ödenmesi bekleniyor.

Erken ödeme gibi bir durum olursa kamu işçileri bayram öncesi ilave tediyelerini alabilecekler. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek.

13 GÜNLÜK ÜCRETLERİ İKRAMİYE

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır.

Bununla birlikte genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödemesi yapılıyor. Yani işçiler 13’er günlük ücretlerini dört taksitte ikramiye olarak alıyorlar.

İlgili Makaleler