Gündem

Küresel Isınmanın Sonuçları Ağırlaşıyor! Hindistan ve Bangladeş’te Meydana Gelen Sel Can Aldı! En Az 57 Kişi Hayatını Kaybetti!

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak yağışlarda artış yaşanması tüm dünyada olumsuz sonuçlar vermeye devam ediyor. Hindistan ve Bangladeş’te şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen doğal afetlerin daha da şiddetlenebileceği düşünülüyor.

Bangladeş ve Hindistan’da geçtiğimiz haftanın başından bu yana devam eden şiddetli yağışlar sebebi ile meydana gelen sel ve heyelan ile birlikte fırtınaların da etkisini artırması sonucunda en az 57 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Hindistan basının servis ettiği haberlere göre, Bangladeş ve Hindistan’da etkili olan fırtınalar, sel ve heyelan sonrasında milyonlarca insanın günlük yaşamının son derece olumsuz bir şekilde etkilendiği açıklandı.

Hindistan’a bağlı Bihar eyaletinde, geçtiğimiz perşembe günü meydana gelen fırtına sonucunda meydana gelen olaylarda en az 33 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Assam’da 90 bin Kişi Evlerinden Oldu

Hindistan’da, meydana gelen doğal afetler sonrasında en fazla olumsuzlukla karşılaşılan bölge ise, Bangladeş sınırındaki Assam eyaleti oldu. Bu bölgede geçtiğimiz haftadan bu yana en az 14 kişi hayatını kaybetti. Assam bölgesinde etkili olan şiddetli yağışlar sonrasında 850 binden fazla kişi olumsuz olarak etkilendi ve 90 binden fazla kişi evlerinde tahliye edildi. Tahliye edilen bölge sakinleri geçici olarak güvenli barınaklara yerleştirildi. Doğal afet sonrasında eyalette bulunan çok sayıda ev ciddi şekilde hasar gördü.

Son Yılların En Şiddetli Sel Felaketi 2 Milyon Kişiyi Etkiledi

Bölgede meydana gelen olumsuzluklardan etkilenen bir diğer bölge ise Bangladeş’in kuzeydoğusu oldu. Bu bölgede etkili olan kuvvetli yağışlar sonrasında nehirler taştı ve son yıllarda görülen en şiddetli sel felaketi yaşandı.

Doğal afetin meydana geldiği bölgede yaşanan olumsuzluklardan 2 milyon kişi etkilendi. Yetkililerin açıklamalarına göre 10 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler