Ekonomi

KYK borçlarına af geliyor mu? İşsizler KYK borcu ödeyecek mi?

Üniversite döneminde devletin verdiği krediden faydalanan milyonlarca vatandaş KYK affı bekliyordu. Ancak İYİ Parti Grup Başkanveli ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın KYK borçları hakkında verdiği önerge red edildi. Peki KYK borçları hangi durumlarda siliniyor? İşsizler KYK borcu ödeyecek mi?

Türkiye’de üniversitede eğitim gören öğrencilerin maddi olarak zorluk çekmemesi için devlet tarafından burs ve kredi imkanları sağlanıyor. Ancak eğitim hayatı sona eren milyonlarca vatandaş KYK affı bekliyor. Bu bekleyiş nedeniyle İYİ Parti Grup Başkanveli ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın KYK borçları hakkında önerge sundu. Tükkan’ın “Ödenemeyen KYK borçları için düzenlemeler yapılması” başlıklı önergesi AKP ve MHP’li vekiller ret oyu ile birlikte red edildi.

Önergede şu ifadeler yer aldı:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere sağlanmış olan kredi kullanmış vatandaşlarımızın gelir yetersizliği dolayısıyla anapara ve uygulanan faizleri geri ödemekte zorlandıkları görülmektedir. Bu gerekçeyle çerçevesinde kamupyu beklentisine çözüm aramak amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Meclisi İçtüzüğü’nin 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz. ” ifadeleri kullanıldı.

İYİ Parti TBMM sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Grup Başkan Vekilimiz ve Kocaeli Milletvekilimiz Lütfü Türkkan tarafından “#ÖdenemeyenKYKborçları için düzenlemeler yapılması” amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesi Ak Parti’nin ve MHP’nin verdiği oylar neticesinde kabul edilmemiştir.” Denildi.

Öğrenim ve/veya katkı kredisi borçları hangi durumlarda silinmektedir?

Öğrenim ve/veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların, kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin borçları silinmektedir.

Borç taksit ödemeleri başladıktan sonra kalan borcun tamamının ödenmesi halinde herhangi bir indirim yapılabilir mi?

Borç taksit ödemeleri başladıktan sonra borcun tamamının ödenmesi halinde herhangi bir indirim yapılmamaktadır.

İşsiz/öğrenci olan kişilerin öğrenim ve/veya katkı kredisi borcu ertelenebilir mi?

Öğrenciler (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borçlarını, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

Borç ödeme vadesi henüz gelmemiş olanların, borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin, borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren Yİ-ÜFE uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır.

“Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.” Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir. Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçlular, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir.

İlgili Makaleler