Gündem

KYK Kredi Borcu Olanlara Bekledikleri Haber Geldi: “KYK Borçları Silinecek Mi?” Gençlik ve Spor Bakanlığı Devrede…

Üniversite öğrencilerinin en büyük problemlerinden biri de üniversite döneminde artan eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını maddi olarak karşılamak oluyor. Fırsat eşitliği ortaya çıkabilmesi adına üniversite öğrencilerine destek olan Gençlik ve Spor Bakanlığı, kendi bünyesinde hizmet veren Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) üzerinden burs ve krediler sağlıyor. Bu burs ve krediler ile ilgili önemli bir hazırlık içerisinde olduğu öğrenilen Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda ise hareketlilik başlıyor.

Burs alan öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulu olan KYK’ya herhangi bir geri ödeme yapmazken; kredi alan öğrenciler, üniversite eğitimleri bittikten sonra KYK’ya geri ödeme yapakla yükümlü tutuluyor. Üstelik bu geri ödemeler, alınan tutarlardan değil, günün enflasyon oranı üzerinden zamlı bir şekilde gerçekleştirerek yapılıyor. Bu konuda mağduriyetlerini sık sık dile getiren üniversite öğrencilerinin bekledikleri müjdeli haber Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK Kredi Borçlarını Yeniden Gündeme Alıyor

Öğrenim kredisi alan üniversite öğrencileri, mezun olduktan iki yıl sonra bu kredileri ödemeye başlıyor. Bu süre içerisinde iş bulamayan genç mezunların erteleme gibi bir hakkı da bulunuyor. Öte yandan geçtiğimiz yıl pandemi gerekçesiyle KYK kredilerinin yapılandırma kapsamına alındığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Konuyla ilgili talebin yoğunluğunu göz önünde bulunduran Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapılandırmayı yeniden gündeme getirmesinin söz konusu olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde açıklama yapacağı da konuşulmaya başlandı.

KYK Kredi Borçlarında Son Durum Ne?

Burslar KYK üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geri ödemesiz bir şekilde veriliyorken; krediler, yine ilgili bakanlık üzerinden geri ödeme yapılması şeklinde ödeniyor. Üzerine bir de faiz eklenen KYK kredileri, mezun olur olmaz üniversite öğrencilerini yüklü bir borcun altına sokuyor. KYK kredi borçlarının silinmesini isteyen üniversite öğrencilerinin gerekçesi eğitimde fırsat eşitliyken; tüm kredilerin silinmesinin devlette oluşturacağı maliyet nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuya kapılarını kapatmış bulunuyor. Muhalefet partileri ise, gençlere verilen KYK kredilerinin faizlerinin silinerek, sadece ana paranın tahsil edilmesi yönünde bir ara formül önermiş bulunuyor. Ancak, konuyla ilgili henüz gerçekleştirilmiş bir meclis çalışması bulunmuyor.

İlgili Makaleler